banner30

banner62

04.08.2021, 15:43 216

Ülkem Alev Alev

Son bir haftadır, Ülkemizin Akdeniz ve Ege Bölgelerinde 30 farklı ilde çıkan 100’den fazla orman yangını sebebiyle ülkem alev alev yanıyor.

Bazı vatandaşlarımız çaresizlik içinde, feryat figan yanan evini izlerken, bazıları itfaiye ekiplerine su taşırken can veriyor,  bazıları da yangını söndürürken yanan kolunu kendi sarıyor, kurtardığı canlara su verip, patilerini ıslatıyor. Görünen o ki yangınla mücadeleyi halk kendisi veriyor.

Bu kadar orman yangının eş zamanlı olarak pek çok ilde aynı anda meydana gelmesi ve büyümesi normal midir? Yoksa bilmediğimiz başka nedenleri mi vardır henüz bunların ortaya çıkmamış olmasının yanı sıra Hükümetin yangınlara karşı hakkıyla müdahalede bulunmaması, işi ağırdan alması düşündürücüdür.

Bugün hala Türkiye’nin envanterinde kaç yangın söndürme uçağının olduğunu bilmiyoruz. Konuyla ilgili Hükümet yetkililerinden tutarsız açıklamalar yapılmakta. Tarım ve Orman Bakanı’na göre, Bakanlık envanterinde kayıtlı yangın söndürme uçağı ve helikopter bulunmamaktadır. Yine partili Cumhurbaşkanı’nın beyanına göre “THK’nun şu anda elinde buralarda kullanılabilecek uçak filan yok” 

Öbür taraftan THK’nun kayyum başkanına göre bu kurumun envanterinde 5 adet yangın söndürme uçağı olup, 4 milyon tl onarım masrafı yapılarak aktif hale getirilebiliyormuş. Netice olarak anlaşılan o ki cennet ülkemin, cennet ormanlarını söndürecek bir söndürme filosunu bırakın envanterinde tek bir uçağı bile yokmuş.

Halbuki Cumhurbaşkanlığının kendi envanterine kayıtlı 8 uçağı bulunmakta.

THY Eski Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, twitter hesabından bu Airbus 330 VİP uçaklarından birinin giydirilmiş maliyeti ve işletme giderini bildiren paylaşımında 

“Beheri 8 ton su alan, yangın riski yüksek 5 bölgeye yakın havaalanlarına konuşlandırılacak 7'şer uçaktan oluşacak 5 Milli Yangın Mücadele Filosu'nun satınalma maliyeti ve yıllık bakım/işletme giderleri bir Airbus 330 VİP uçağının giydirilmiş maliyeti ve işletme giderini geçmez.” diyor.

Yine gazeteci Murat Ağırel’in açıklamalarına göre THK’na ait 5 yangın söndürme uçağı resmen hangarda çürüyemeye bırakılmış!

Heyhat!

Ülkem alev alev yanarken, halk avucuyla toprak atıp yangını söndürmeye çalışırken,vatandaş ufukta söndürme helikopteri veya uçağı beklerken, çaresiz halkımız sosyal medyada “Help Turkey, Global Call” etiketiyle küresel yardım çağrısı yaparken uçaklarımız hangarda çürümeye bırakılmış öyle mi!?

Devlet itibarının, saraylar yapmak, büyük saraylarda oturmak, çok sayıda uçak sahibi olmakta değil, vatandaşının afet anında derhal yardımına koşup, sıkıntısını gidermek olduğunu anlayamamışlar ne yazık! Yüzlerce vatandaşımız canından ve malından olurken ülkemin cennet köşeleri bir bir yanıp kül olurken sizler itibarlı itibarlı gezin bakalım VIP uçaklarınızda!

Hala uçaklarınızdan birini satıp yangın söndürme uçağı almayı düşünmediğinize göre...

Gün gelecek elbette yanan ormanlar yeniden yeşerecek, yıkılan evler tekrar yapılacak, yanan eşyalar tekrar yerine konulacaktır ancak yanan canların telafisi mümkün olmayacak. 

Bu halk bu travmayı nasıl atlatacak, bu insanların ve canların vebali nasıl ödenecektir.

Velhasıl 

Bu dünya’da ki ateşle imtihanınızı geçemediniz, bakalım diğer taraftakini geçebilecek misiniz?

Bu mahsun halk cayır cayır evi, ormanı, hayvanı yanarken kendisine reva görüleni de kafasına attığınız çayı da unutmayacaktır.

Yorumlar (16)
Hasan Hüseyin 2 ay önce
Şu paragraf süper olmuş
Bu dünya’da ki ateşle imtihanınızı geçemediniz, bakalım diğer taraftakini geçebilecek misiniz?
Ayşecan 1 ay önce
Ben de çok beğendim o cümleyi Hasan Hüseyin Bey
Selma Hanım taşı gediğine koymuş yine
Derya 2 ay önce
Eğer yakıp seyirci kaldılarsa Allah cezalarını versin
Ayşen 2 ay önce
Kaleminize sağlık Selma Hanım
Göz göre yanıyoruz gerçekten
Ali Kemal 2 ay önce
Hesabını nasıl verecekler
Rabia 2 ay önce
Siz muhalifler anca şikayet
Kerem 2 ay önce
Selma Hanım yazınız ve tespitleriniz çok güzel ama ben hala güvenmek istiyorum bir şeylere bu kadar da yapmazlar herhalde
Hatice 2 ay önce
Yandık ki ne yandık
Yalanların ve buna göz yumanların Allah cezasını versin
Sinem 2 ay önce
Lütfen her gün yazın
Çok severek okuyoruz
Ve kadın köşe yazarlarımız çoğalsın istiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
açık