banner30

banner57

14.01.2021, 12:44 2283

Tanışalım istedim 

Ben, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dünyaya geldim.

Ama doğum tarihimi soracak olursanız inanın bende bilmiyorum.

Çünkü ilkokul 2'nci sınıfa, kuzenimle aynı kimlikle devam ettim. Kuzen öğleden önce okula gider, bense öğleden sonra okula giderdim.

Ancak sonradan okul yönetimi bu durumu fark etti. Artık eğitimime amcamın oğlunun kimliğiyle devam edemeyeceğimden dolayı babam, annemle resmi nikah kıydı. Artık benim de çerçeveletip duvara asacağım bir kimliğim vardı. Doğrudan benim adımın yazılı olduğu mavi renkli bir kimliğe sahiptim artık.

Biz küçüklüğümüzde böyle küçük şeylere mutlu olan bir nesildik…!

Gördüğünüz gibi ilkokul 2. sınıfa kadar hayatıma kimliksiz devam ettim.

Hiçbir sorunda yaşamadım.

Üniversiteye başlayıncaya kadar kimse yaşımı sormadığı için en ufak bir sorun yaşamadım.

Ne zaman arkadaşlarım bana yaşımı sormaya başlayınca, kendi kendime yaşımı araştırmaya başladım. İlk olarak okuma yazması olmayan anneme sordum. Bana söylediğine göre 2 yıl boyunca kimliğini ortak kullandığım kuzenimle aramda 1 yaş var.

Hatta kuzenimin benden 1 yıl küçük olduğunu söyledi. Doğduğum gün ve ayı annende bilmedi. Babama sorduğumda askerden döndüğünden yaklaşık 4 yaşındaymışım. Net olarak kaç yaşında olduğumu eminim oda bilmiyordu.

Dedeme göre soğuk bir kış gününde doğdum, babaanneme göre yazın ortasında doğdum. Artık sorgulamayı bıraktım ve insanlara hissettiğim yaşı söylüyorum. En büyük sorunu da bana burcumu sorduklarında yaşıyorum.

Hatta soruya kaçamak cevap veriyorum. Ama çevremdeki tüm insanlara göre koç ya da aslan burcunu taşıyorum.

Buna da şükrediyorum.

Gerçekten insanın doğum tarihini bilmemesi özellikle batı da çok büyük sorun oluyor.

En son Suruç’a gittiğimde çok güzel ve büyük bir hastane yapmışlardı. Ancak insanlar hala ebe ile evde doğum yaptırmaya devam ediyordu.

Özellikle 15 yaşını doldurmuş ve 18 yaşını bitirmemiş çocuk gelinlere evde, ebeyle doğum yaptırmaya devam ediyorlar. Hastane doğumu olmayan çocuklarda zamanı geldiğinde gerçek doğum tarihini ve burcunu asla bilemeyecekler…!

Keşke adli tıp biraz daha gelişse de gerçek doğum günümü ve tarihimi öğrenebilsem diyen milyonlarca insandan sadece biriyim…!

Yorumlar (0)
16°
açık