banner30

27.03.2021, 17:01 5

Sağlıklı Beslenmede Zaman Yönetimi

Sağlıklı beslenmenin düzenli beslenmeden geçtiğini önceki yazımda bahsetmiştim. ‘’Benim zamanım yok?’’deyip sağlıklı beslenmeye vakit ayıramayanlardan isen zamanını yönetmede problem yaşıyorsun demektir. 
Hiç gün boyunca yaptıklarınızı ve yediklerinizi oturup kağıda yazmayı denediniz mi? Mutlaka deneyin! Kendinizi unuttuğunuzu, günlük rutin işlerde kaybolduğunuzu göreceksiniz...Kendinize kendi gözünüzle dışarıdan bakma fırsatı da verir bu yöntem.
Günlük rutinde yaptıklarımızı önceliklerimiz belirler. Önceliğimizde o gün ne yapmamız gerekirse yapıyor, bütün enerjimizi ona harcıyor ve sonrasında spor yapmaya veya kendimize ‘’sağlıklı menü hazırlamaya vaktim kalmıyor’’ diyoruz. Aslında enerjimiz yok ve isteğimiz yeterli düzeyde değil... Oysa ki sağlıklı beslenmek yani doğal beslenmek ekstra vakit ayırmanız gereken bir durum değildir. Çünkü her şeyden önce yaşamamız ve hayatımızı sürdürebilmemiz için beslenmemiz gerekir. Sağlıklı yaşamanın yolu bilinçli beslenme, düzenli spor ve düzenli beslenmekten geçer. Peki düzen nedir? Her gün aynı saatte öğünlerini tüketmek ve her gün ya da haftanın belirli günlerinde aynı saatte spor yapmak demektir. 
Zamanınızı doğru yönetmenin birinci kuralı doğru planlama yapmaktır. Sabah kalktığımız saatten akşam yatacağımız saate kadar neler yapacağımızı düşünmek zihinde planlamaktır. 
Çalışıyorsan iş yerine götürebileceğin sağlıklı menüler, evdeysen kendine evdekilere yaptıklarının yanında sağlık menüler hazırlamak gibi örneklendirebiliriz. Günlük rutin işlerinin arasında kendini asla unutma! Mutlaka ara öğün olarak sağlıklı atıştırmalık, bitki çayı tüket. Sağlıklı bir akşam yemeğinden sonra kendine sadece 1 saat ayırabileceğin sporunu yap. İster evde, ister spor salonunda ister dışarda yap ve bunu 21 gün boyunca uygula.. İnsan vücudu 21 günde yeni bir düzene alışır ve uyum sağlar. İşte bu kadar! 
Sadece bu yeterli mi?
Tabi ki hayır! 
İşin en büyük ve en önemli kısmı eyleme geçmektir! Hepimiz hayal ediyoruz, bir şeyler olsun istiyoruz ama sadece istemekle kalıyoruz... Eyleme geçemiyoruz. Başarılı insanların yaptığı tek şey hemen eyleme geçmeleridir. 
“Ben zayıflamak istiyorum!”
Öyleyse hemen harekete geç ve yapmaya başla!
Sabah güne erken başlayarak mutlaka sağlıklı bir kahvaltı yap ve sonrasında kendine güzel bir sade kahve ısmarla, bol su tüketmeyi ihmal etme! Çalışıyor musun? Olsun kahvaltını iş yerine götür. Hareket etmeye vaktin mi yok? Olsun, gün 24 saat! 
Sağlıklı beslenip fit olmanın yolu basit.. Formülü de açık.. 
Düzenli uyku+ düzenli ve sağlıklı beslenme+ düzenli spor = sağlıklı fit bir vücut 
E o zaman eyleme geçmek için ne bekliyorsun? Haydi kendine inan ve harekete geç!

Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
banner29