banner30

TTB: Koronavirüs fırtınası geliyor

85 uzman doktor tarafından hazırlanan Türk Tabibleri Birliği Covid-19 İzleme Raporu'nda, "Bizi bir tsunami bekliyor. Önümüzdeki kış, bahar ve yaz aylarını aşısız geçireceğimizi bilmek zorundayız” denildi.

SAĞLIK 21.09.2020, 16:33
TTB: Koronavirüs fırtınası geliyor

Türk Tabipler Birliği COVID-19 İzleme Grubu'nun altıncı ay değerlendirmesi kamuoyu ile paylaşıldı. 85 uzman doktor tarafından hazırlanan raporda, "Bizi bir tsunami bekliyor. Önümüzdeki kış, bahar ve yaz aylarını aşısız geçireceğimizi bilmek zorundayız”denildi. Raporu sunan Doç. Dr. Osman Elbek, grip mevsiminin gelmesiyle birlikte Covid-19 salgının ürkütücü boyutlara varacağını belirterek şöyle dedi:
"Salgının yönetilemediğini, ancak fırtına kapıda olduğunu vurgulamak istiyoruz. Fırtınadan kastımız yaklaşan mevsimsel grip salgınıyla Covid-19''un birleştiği bir süreçtir. Bu literatürde kusursuz fırtına olarak adlandırılıyor. Çünkü bu sürecin çok daha fazla ölümcül etkisi olabileceğini öngörüyoruz, bu yüzden fırtına kapıda demeye çalışıyoruz."

ORTAK AKLIN DIŞINDA

Türkiye'nin zayıf ve güçlü yönlerini anlatan Doç. Dr. Elbek şunları söyledi: 
“Başarılı olduğu alanlar veya işine yarayacak sahip olduğu avantajlar, sağlık çalışanlarının özverisi ve bilimin gücü. Geliştirilmesi gereken zayıf yönleri ise sağlıkta dönüşüm programı, salgın yönetim yetersizliği, birlikte çalışabilme becerisi olmayışı ve pandemiyi doğru okuyamamak. Pandemi sürecine olumsuz etki yapan problem ve riskler ve tehdit ise otoratik ülke yönetimi. Türkiye'de tepeden tırnağa her şey artık ortak aklın dışında yürümeye başladı. ‘Ben bilirim’ zihniyeti salgın yönetimi politikasına yapılacak en kötü adımdır. Hep birlikte yönetmeye, bir birimizden öğrenmeye ihtiyacımız var. Salgının kontrol altına alınma politikasının demokratik ve ortak akıldan geçen bir sistemi tüm Türkiye inşa etmekten geçtiğini görüyoruz. Yaşanan ekonomik kriz ve sağlığın ticarileşmesi, hastanelerin ticarethane olarak kabul edilmesi bir tehdit.”

“BİZİ TSUNAMİ BEKLİYOR”

Elbek, "TTB olarak Temmuz ve Ağustos'ta uyarı yaptık. Bunun iyi bir şey olmadığını, eğer buna etkin önlem alınmazsa Eylül ayında, grip mevsimine çok yüksek hasta sayısıyla girebileceğimizi ifade etmiştik. Keşke hayat bizi doğrulamasaydı. Şimdi önümüzde bizi bir tsunami bekliyor. Biz yüksek bir toplumsal bulaş havuzuyla bu sürece giriyoruz. Çünkü açılma dönemini bilimsel kriterlere uygun yapmadık” dedi..

Yorumlar (1)
Engin cevahir 9 ay önce
Koskoca manisa turgutlu devlet hastanesi normal hasta kabul etmezken .virüslü hastalar eve gönderiliyor.karantina bitti .bu gidişle ölümler çoğalacak halk isyan edecek bunun farkında değiller. Ilk bastan kontrol altında tutulmaya çalışıldı guzel gidiyordu.ama neler olduysa malesef serbestlik geldi kontrollü ama kontrol edilemeyen .mademki sebest olacaktı yasaklar neden vardı veneta göre sebest bırakıldı bu asama da bilgi kirliliği çok var.who dünya sağlık örgütü işi ticarete dökmeye çalışıyor. Benim tek üzüldüğüm konu ölenler bu insanlardan öteki dünyada hesap soracak ..hiç vicdan kalmamış. Allah sonumuzu hayır etsin
18°
orta şiddetli yağmur
banner29