İzmir üçüncü zirveyi yaşıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İzmir'de deprem sonrası Koronavirüs'te artış yaşandı. Bu şehrimizde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 76,5'e kadar çıktı. İstanbul, Bursa, Kocaeli ve İzmir üçüncü zirveyi yaşıyor" dedi.

SAĞLIK 25.11.2020, 21:15
475
İzmir üçüncü zirveyi yaşıyor

Koronavirüs nedeniyle son günlerde vefat ve yeni hasta sayısındaki rekor artışın ardından Bilim Kurulu önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "İstanbul, Bursa, Kocaeli ve İzmir üçüncü zirveyi yaşıyorlar" dedi. Koca, İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli, Gaziantep'te hasta yoğunluğunu yönetebilmek için bütün sağlık kuruluşlarımız büyük çaba harcıyor. İstanbul'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70'lere dayanmış durumda. Ankara'da servis doluluk oranı yüzde 62,3, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75,4, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 28,9. İzmir'de yoğun bakım doluluk oranı 76,5'e kadar çıktı. Bursa'da yoğun bakım ünitesi doluluk oranı 75,8... İzmir'de deprem sonrası artış yaşandı.

Koca, koronavirüs vaka sayısında yüzde 50'yi aşan 15 il olduğunu belirterek, “Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Trabzon, Aydın, Muğla, Zonguldak, Ordu, Çanakkale'de yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artışlar oldu" diye konuştu.

'BİZE SÜRPRİZ DEĞİLDİ'

Koca, açıklamasında şunları söyledi:
“ Koronada tedavi yöntemlerimiz değişiyor. Bu sadece bizde değil tüm dünyada da geçerli bir durum. Şimdiye kadar virüse karşı birçok tedbiri hayata geçirdik.  Türkiye sağlık sistemi, pandemiyi sürpriz olarak karşılamadı. Hazırlık planı çerçevesinde proaktif davranmaya gayret ettik. Yoğun bir mücadele dönemine girdik. Kurban Bayramı sonrası Anadolu’da artış yaşadık. Bazı illerde yüzde 100’ü aşan artışlar oldu. Eksiklerimizi, hatalarımızı, ihmal ettiklerimizi en detayına kadar tespit etmeye çalıştık.  Temmuz’dan sonra veri tablomuzda hasta kavramını kullanmayı tercih ettik. Dünyadaki hasta karşılaştırmalarında uyum sağlamak ve sistemi riske eden durumu yansıtmak adına ağır vakalarımızın sayısını da paylaşmayı tercih ettik.Hastanelerimizde yük oluşturan, yer yer hastanelerimizde yoğunlukla bizi zor duruma düşüren hastalardır. En kritik olan yoğun bakım servisleri. Hasta ve ağır hasta sayılarını her gün eksiksiz paylaştık.”

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
banner29