banner30

banner57

20.02.2021, 17:25 95

Rubik Küp

Halk arasındaki adıyla sabır küpü. Rubik küp 1974 yılında Macar heykeltraş ve mimar erno Rubik tarafından icat edilmiş mekanik bir bulmacadır. Rubik küp standart 3 × 3 × 3 lük modelin her yüzü dokuz kare olmak üzere toplam ellidört Karedir. Yüzeyindeki kareler genel olarak altı farklı renk ile etiketlenmiştir. Yaratıcısı tarafından ilk olarak “sihirli küp” adı verilen bulmacaya 1980 yılında Rubik küp adı verildi aynı yılın mayıs ayında tüm dünyaya dağıtılmaya başlandı. 2007 yılına kadar 300 milyon adet satıldığı ve dünyanın en çok satılan oyuncağı olduğu söylenir. Popüler olduğu yıllarda en kısa sürede kimin çözeceğini görmek üzere bir çok yarışma düzenlendi. Dünya Şampiyonası 5 Haziran 1982’de Budapeşte‘de yapıldı. Yarışmayı Los Angeles, Amerika’dan katılan Vietnam’lı öğrenci Minh Thai 22.95 saniyelik bir süre ile kazandı.
Türkiye’de Yetenek Sizsiniz yarışmasına katılan Emre Erdin gösterdiği performans sonrasında yoğun ilgi ile karşıladı. Yarışmacı gösterdiği performans ile yarışmada finale kaldı ve ikinci oldu. Türkiye’de büyük bir İlgi kaynağı oldu.
Rubik küp Boş zamanlarını değerlendirmek için aktivite arayanların, günlük yaşamın stresinden kurtulmak için biraz olsun soluk almak isteyenlerin, ders yolunda azda olsa uzaklaşmak isteyen öğrencilerin, çocuklarının eğitici oyunlarla vakit geçirerek, eğlenirken öğrenmelerini isteyen ebeveynlerin yoğun ilgi gösterdiği bir oyuncaktır.
Rubik küp Çocukların yalnızca yeteneklerini geliştirmekle kalmaz, kötü alışkanlıklar edinmelerine engel olur. Planlı hareket etmelerini hızlı ve doğru karar vermelerini öğretir. Olaylara ve durumlara nasıl farklı açılardan yaklaşabileceğini, nasıl farklı yorumlar getirebileceğini gösterir. Kişiliğini ve karakterini olumlu yönde etkiler ve geliştirir.
En önemlisi çocuk bir şeyler öğrendikçe zekasını bilgi ve becerisini kullanarak kazanmaya başlayınca kendine olan güveni artar. Yeteneklerini bilgi ve zekasını ölçme fırsatı bulur. Kendini ve sınırlarını tanır. Eksik yönlerini görür ve geliştirmek için neler yapabileceği üzerine düşünür. Kendi başına büyüklerinden bağımsız bir şekilde karar vermeyi de verdiği kararın sorumluluğunun üstlenmeyi öğrenir.


Rubik küp yüksek Konsantrasyon gerektirdiğinden çocuk bu oyuncak ile oynarken dikkatini yoğunlaştırma ve tek işe konsantre olma becerisi edilir. Buda çocuğun ders çalışırken ve okulda öğretmeni dinlerken konsantre olmasına yardımcı olur.
Zeka ve bilgisinin işe yaradığını gören çocuk bunları geliştirmek için çabalayacaktır. Başka olasılıkların da var olduğunu görmek olaylara şüpheyle yaklaşma diğer ihtimalleri de göz önünde bulundurma alışkanlığı kazandıracaktır. Böylece ezberci değil araştırmacı sorgulayıcı bir yaklaşımı benimseyecektir. Bu araştırmalar ve sorgulamalar çocuğun yaratıcılığını daha da geliştirecek hayatta daha başarılı ve fark yaratan bir birey olmasını sağlayacaktır.

Yorumlar (7)
Engin Emel Çifti 2 hafta önce
Yazınızın sonlarına doğru Buda'dan bahsetmişsiniz. Buda zamanı rubik küp mü vardı yahu! Bu ne atmasyon bir yazıdır.
Ahmet ve Zeliş Avukat 2 hafta önce
Biz de Aydın'dan Ahmet ve Zeliş çiftiyiz. Sizler gibi kültürlü çiftlerle tanışmak isteriz. Sohbet için evimizde misafir olabilirsiniz.
TDK'da Avukat 2 hafta önce
Bağlaç olan "de"yi bitişik yazmanız, özel isme küçük harfle başlamanız, virgül kullanımından haberinizin bile olmaması, küçük harf kullanılması gereken yerde büyük harf kullanmanız beni benden aldı.
Meraklı Meral 2 hafta önce
Allah razı olsun, İsa'nın doğumundan beri var olan rubik küpü kaleme almışsın. Yakında sanal bebekle ilgili bir yazı da bekliyoruz. Merak ettim nedir, nasıl bir şeydir.
Amerikadan Seval 2 hafta önce
Neymiş bu rubik küp, ben var anlamamak. Tekrar yazar mısınız Mutlu Beyciğim?
Okşan Desibel 2 hafta önce
Bir yazınızda da zevk topundan bahseder misiniz? Birçok çeşidi var, siz açıkladıkça hangisini alacağım kafamda daha iyi oturur. Teşekkürler.
Ayşe Bölük 2 hafta önce
Bir film vardı, insanlar rubik küpün içinden çıkmaya çalışıyordu. Küpün her odasında farklı bir tuzak vardı. Sonra Şevketle Ferhunde evlendi. Necla da Leyla'nın nisanlısı ile evlenince Ali Rıza Bey'in tadı hepten kaçtı tabi.
16°
açık