banner7

Puan getirmeyen iki güzel gol

Süper Lig belki kalite, organizasyon ve kulüp yapıları olarak Avrupa’nın ilk 5’inde değil ama mücadele ve gol atma zorluğu açısından belki de ilk 3’te..

Çoğu zaman oyunun kontrolünü elinde bulundurmanız, topa çok sahip olmanız ya da rakibinizden daha çok pozisyona girmeniz maçı çözen faktör olmuyor..

Maça damga vuran en önemli özellik girdiğiniz gol pozisyonlarını yüksek yüzdeyle gole çevirmeniz..

Sezonun ilk yarısında Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor gibi güçlü takımları devirerek alkış toplayan Göztepe’nin kendi seviyesindeki takımlara karşı kaybettiği puanlar puan cetvelinde altlarda kalmasına neden olmuştu.

İkinci yarının ilk maçı olan Yeni Malatya maçı bu anlamda oldukça önemliydi..

Açıkçası ilk 45 dakika Premier Lig kalitesinde bir maç izledik..

Hem teknik adamları hem de oyuncuları kutlamak gerek.. Atılan goller de müthişti..

Göztepe deplasmanda oynamasına karşın rakip alanda daha çok gözüktü ve oyunun kontrolünü elinde bulundurdu.

Ama biri 28.saniyede, diğeri 34.dakikada gelen iki güzel gole engel olamadılar.

Göztepe’nin ilk devrede bulduğu iki gol de nefisti.. Halil’in yerdeyken, uçarak yarım voleyle attığı gol takıma moral verdi.

2-2’yi getiren Poko’nun vuruşu da güzel bir organizasyonu golle sonuçlandırdı.

İkinci yarıda Göztepe bir önemli hata yaptı.. O da VAR’a takıldı..

Bana göre Hüseyin Göçek VAR uyarısıyla pozisyonu tekrar izlemesine karşın “yüzde yüz penaltı” kararında değildi.. Ama elle bir temas olduğu gözüktüğü için penaltı vermeyi tercih etti.

3-2’den sonra Göztepe oyunu tek kaleye çevirdi.. Ev sahibi Yeni Malatyaspor’un kendi kalesi önüne 7-8 kişiyle yığılarak yaptığı savunma net pozisyon oluşmasını da engelledi.

Üst üste kazanılan kornerler ve serbest vuruşlarda da özellikle Mina’nın karşıladığı toplar İzmir ekibine beklediği beraberlik golünü getirmedi.

Bu maçtan ortaya çıkan sonuç Göztepe’nin orta alandaki başarılı futbolunu mutlaka savunmaya da uyarlaması gerektiği..

Deplasmanda bu kadar üstün oynadığınız ve 2 güzel gol bulduğunuz maçtan puan alamıyorsanız savunma anlayışını gözden geçirmenizin zamanı gelmiş demektir..

YORUM EKLE