TUNÇ SOYER MYK'DAN GEÇTİ

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak MYK'ya sunulan Tunç Soyer ismi herhangi bir tartışma yaşanmadan kabul edildi. Soyer'in adı öğleden sonra yapılacak PM'ye gelecek. Oylamadan geçerse CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı resmen Tunç Soyer olacak.

TUNÇ SOYER MYK'DAN GEÇTİ

İzmirGazetesi- İzmir'de nefesler tutuldu, gözler ve kulaklar CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayının belirleneceği Ankara'ya çevrildi. CHP Genel Merkezi'nde saat 10.00'da yapılacağı duyurulan ancak listelerde yaşanan kriz nedeniyle rötarlı başlayan MYK, yerel seçim gündemiyle toplandı. Toplantıda, önemli anlaşmazlıklar yaşanan İstanbul'un Kartal, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy ilçeleri ve Ankara'nın bazı ilçeleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi adayı da gündeme geldi.

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer olarak MYK'ya sunuldu. Tunç Soyer'in ismi MYK'da herhangi bir tartışma yaşanmadan kabul edildi. MYK üyelerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile ters düşmemek adına Soyer'e karşı durmadığı belirtildi. Tunç Soyer, bugün saat 15.00'te toplanacağı duyurulan Parti Meclisi'nin onayına da sunulacak. MYK gibi rötarlı başlaması beklenen Parti Meclisi'nde yapılan oylamadan da geçerse Tunç Soyer, CHP'nin İzmir Büyekşehir Belediye Başkan adayı olacak. Buradaki oylamada da Tunç Soyer'in isminin herhangi bir tartışma yaşanmadan geçeceği görüşü ağırlık kazanmış durumda.

TUNÇ SOYER KİMDİR?
1959 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğundan itibaren İzmir'de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi’ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.
1989 - 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı. 
2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.
2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.
Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.
2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.
30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.
Mayıs 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.
Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 20:14
YORUM EKLE