banner30

banner62

‘’Hani ‘Tarımla gelişen, geliştikçe büyüyen Çeşme’ vaadi’’

AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş, ‘’Çeşme Belediyesi AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda neden yoktu?’’

POLİTİKA 28.06.2021, 13:20 28.06.2021, 13:27
‘’Hani ‘Tarımla gelişen, geliştikçe büyüyen Çeşme’ vaadi’’

Çeşme Belediyesi’nin AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na neden katılmadığını soran AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş, ‘’AK Parti olarak da destek verdiğimiz üzere Belediyemizde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurulmuştu. Fuar kapsamında 8 ülkeden 40 ithalatçı ile tarım ihracatçılarımız bir araya gelmiş ve yerel ürünlerimizin yurtdışına ihracatı için birçok ikili anlaşmaya imza atılmıştı. Hani ‘Tarımla gelişen, geliştikçe büyüyen Çeşme’ vaadi’’ dedi.

AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş, 16.’sı düzenlenen AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Çeşme Belediyesi’nin olmamasını eleştirdi. Başkan Karataş, ‘’Ülkemizin en büyük, Avrupa'nın ise dört büyük tarım fuarından biri olan AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na ne ümitlerle gitmiştim. Açılış töreninin ardından, Bakanımız heyeti olarak fuarı gezerken gözlerim Çeşme Belediyemizin standını aradı. Ancak geçtiğimiz şubat ayında Çeşme Turizmi adına verilen onca vaatten sonra Travel Turkey İzmir Fuarı’nda olduğu gibi yine göremedim. Turizm Fuarına katılım gösterilmemesini eleştirdiğimde zaten fuarın online yapıldığı ve online bir fuardan beklentilerin de büyük olamayacağı yorumlarını almıştım da bu sefer başka. Tam bir yıl önce alınan bir meclis kararıyla tarıma ve üretime çok büyük önem verilerek, çiftçilerimizin desteklenmesi adına AK Parti olarak da destek verdiğimiz üzere Belediyemizde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurulmuştu. Bu sefer ki fuar online değildi. 80 ülkenin katılımıyla yapılmıştı. Yetkililerin açıklamalarına göre fuar kapsamında 8 ülkeden 40 ithalatçı ile tarım ihracatçılarımız bir araya gelmiş ve yerel ürünlerimizin yurtdışına ihracatı için birçok ikili anlaşmaya imza atılmıştı. Peki Çeşme Belediyemiz neredeydi? Hani ‘Tarımla gelişen, geliştikçe büyüyen Çeşme’ vaadi.’’ dedi.

Neden, yerel üreticilerimiz 5,5 milyar dolarlık ihracat hedefinden pay almasın?

‘’Neden yerel üreticimiz Çeşmemiz enginarını, kavununu, soğanını ihraç etmesin? Neden yerel üreticilerimiz 2021 yılı sonuna dek hedeflenen 5,5 milyar dolarlık ihracat hedefinden pay almasın?’’ diye soran AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Yeliz Karataş, ‘’Geçtiğimiz aylarda yerel üreticilerimizden 1 TL’ye aldığı enginarları 2,75 TL’ye satan Belediyemiz, enginar başına 1,75 TL karı önümüzdeki yıllar için de garantilemek peşinde mi? İnsanın aklına başka türlüsü gelmiyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız standındaki Coğrafi İşaretli Ürünler köşesinde Çeşmemiz adıyla anılan enginarı, beyaz soğanı, anason ve limonu görmek ise tek tesellimizdi. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.’’ dedi.

Yorumlar (0)
39°
açık