Flaş Kocaoğlu ve Soyer açıklamaları

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu,Tunç Soyer’e babası üzerinden gelen eleştirilere yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu'nun yeniden aday gösterilmemesine ise "Artık yoruldum' demişti. 'Artık yapmak istemiyorum' demişti. Tunç Bey’in ismi de öne çıkmıştı. Geri dönmenin doğru olmadığını düşündük” dedi.

Flaş Kocaoğlu ve Soyer açıklamaları

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu Aziz Kocaoğlu'nun aday adaylığı ile Tunç Soyer'i neden İzmir Büyükşehir Adayı olarak tercih ettiklerini açıkladı.

Kılıçdaroğlu, “Aday belirlemede geç kaldınız mı?” sorusuna, “Hayır, geçen yıllara göre kıyasladığımızda çok daha fazla adayı belirlemiş durumdayız. Son bir ay propaganda için önemli” dedi.

AZİZ BEY 'YORULDUM' DEMİŞTİ
“Aziz Bey yeniden varım dedi. Neden değiştirdiniz?” sorusuna CHP Lideri, “ Aziz Bey başarılı bir belediye başkanlığı yaptı. 400 küsür yılla yargılandı. 'Artık yoruldum' demişti. 'Artık yapmak istemiyorum' demişti. Tunç Bey’in ismi de öne çıkmıştı. Geri dönmenin doğru olmadığını düşündük” dedi.

KÜÇÜCÜK BELDEYİ AVRUPA’YA TANITTI
CHP Lideri, partisinin İzmir Adayı ile ilgili ise şunları söyledi:

"Tunç Soyer Seferihisar’da başarılı belediye başkanlığı yaptı. Hakkını yemeyelim. Küçücük bir beldeyi Avrupa’ya tanıttı. Yetenekli... Çalışkan... İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapacak kapasitede bir arkadaşımız. Aziz Bey malum 15 yıl yaptı. Başarıyla yaptı. Hakkını yememek lazım. 'Yoruldum' dedi, 'Kenara çekiyorum' diye ifade etmişti. Bu arkadaşımız geldi."

ELEŞTİRİLER HAKSIZ
"Tunç Soyer’e yapılan eleştirilerin tamamı haksız" diyen Kılıçdaroğlu, "Bu kadar haksız hukuksuz eleştiriye muhatap olmasının özünde yatan şu; Bu kişi çok değerli, İzmir’de yüksek oy alacak. Dolayısıyla bugünden başlayarak yıpratmak için özel bir kampanya yapıyorlar. İzmir halkı gerçekleri bilen, gören bir halktır. İzmir’de yaşayanlar birlikte yaşarlar, huzur mutluluk içinde yaşamak istiyorlar. Türkiye’nin yaşadığı süreçten rahatsızlar. İzmir’de demokrasiyi de hukuku da yerleştirmek istiyorlar. Yerel yönetimlerde daha başarılı standardı yakalamak istiyorlar. Dolayısıyla Tunç Soyer’i bağırlarına basacaklar. Bunu gayet iyi biliyorum" diye konuştu.  

BABADAN ÖTÜRÜ OĞLU SUÇLANAMAZ

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: 

"Babasından ötürü çocuklar niye yargılanır ya da çocuğundan ötürü baba niye yargılanır? Erdoğan demiyor mu ben Müslümanım.  Bir de inancı siyasete alet ediyor.  Peygamberimizin Veda Hutbesi... Dünyanın en önemli insan hakları bildirgelerinden biri... Bakın ne diyor; 'Baba oğlunun suçu üzerine, oğlu da babanın suçu üzerine' suçlanamaz. Bir insan gerçek anlamda inançlıysa babadan ötürü oğulu suçlamaz. Suç bireyseldir. Kaldı ki babası bir kamu görevi yapıyor... Dava açılmış... Kişiler yargılanır, beraat eder, etmez.  Yaşar Okuyan bana geldi,  'O dönem yargılananlardan biriyim ama gideceğim oyumu Tunç Soyer’e vereceğim' dedi. Yaşar Okuyan, Tunç Soyer’e telefon açmış, 'Bu konuları anlatacağım' demiş. 'Yargılanan benim o dönem' demiş. Babasının açtığı bir davadan yıllar geçmiş oğlu suçlanıyorsa bu ortaçağ zihniyetidir... Ortaçağda olur bunlar. 21. Yüzyıldayız. Belediye başkanlığı yaptığı dönemle ilgili hiçbir şey demiyorlar. Ne yapalım babasını? Benim içinde 7 göbek geriye gittiler. Yok kardeşim. Ne yapalım? Tunç Soyer için de yok. Ne yapalım? Babası başarılı bir hukukçu da... Hakkını yemeyelim. Tunç Soyer’in adaylığını bunun üzerinden karalamak akıl mantık dışı. Babasının yaptıklarından dolayı Tunç Soyer suçlanamaz, ödüllendirilemez."

SOYER ÇALIŞKAN, AZİMLİ, KARARLI BİRİ

Kılıçdaroğlu, "Tunç Soyer çalışkan birisi. Başarılı, kararlı azimli birisi... Sosyal demokrat, çağdaş Atatürkçü... Halkı seven, toplumun her kesimiyle samimi diyalog kuran birisi... İzmir’i gayet iyi yönetecek. Kendisine dedim, 'Roma’dan başlayarak Atina ve İzmir’e geleceksin.' Bu bölgenin en önemli kültür merkezi haline getireceksin. İzmir’i eğitim, tarım, sanayi merkezine dönüştüreceksin. Balkanlar dahil İtalya’dan buraya İzmir’den imrenecek herkes... İzmir’de ve birçok kentte ilçe belediye başkanlıklarında ciddi değişim yapıldı. Değişim olmak zorunda. Yeni insanların siyasette yer alması gerekiyor. Değişikliği yaparken il başkanıyla büyükşehir adayıyla milletvekillerimizle değerlendirme yapıyoruz. Değişimse değişimi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 10:25
YORUM EKLE