banner30

Yaşayan tarih: Yörük Köyü

Safranbolu yakınlarındaki Yörük Köyü iki üç katlı Osmanlı stili konakları ile geleneksel köy yaşamı ile son yıllarda gezginlerin ve fotoğrafçıların uğrak yeri oldu.

ÖZEL HABER 16.08.2020, 09:00 16.08.2020, 09:58
Yaşayan tarih: Yörük Köyü

İzmirGazetesi-Engin YAVUZ

Safranbolu'ya 11 kilometre uzaklıkta bulunan Yörük Köyü iki üç katlı Osmanlı stili konakları ile geleneksel köy yaşamı ile son yıllarda gezginlerin ve fotoğrafçıların uğrak yeri haline geldi.

Kayıtlarda 14-15'inci yüzyıllarda göçebe yörükler tarafından kurulduğu belirtilen 102 nüfuslu köy en yenisi 90 yıllık en eski 450 yıllık konakları ile büyük ilgi görüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1997 yılında gerçek Türk-Türkmen köyü olması ve barındığı tarihi yapıların değeri nedeniyle koruma altına alınan köyde 93 tescilli yapı yer alıyor.

Yörük köyü ile ilgili yazılı efsanelerde, Yörüklerin14 ve 15.yüzyıllarda göçer durumda oldukları, kendilerine özgü vergi düzeni ile ayrı bir düzen teşkil edecek şekilde bir kadıya bağlanıp zaman içerisinde yerleştirildikleri ve bu kazanın merkezi olarak bugünkü Yörük köyünün tespit edildiği ve uzun sürede yüzyıllar boyunca konumlarını devam ettirdikleri anlaşılıyor.

EVLERİN HEPSİ BAHÇELİ

Safranbolu’nun aksine düz bir araziye kurulan Yörük Köyü'nün sakinleri evlerini nerede ise bitişik nizamda inşa etmişler. Anadolu köylerinde genellikle görülen ev kümelenmesi yerine ana cadde boyunca yapılanmışlar. Evlerin tümünün kendilerine ait bahçeleri var. Yörük’ün kent boyutlu evlerinde kırsal bir yaşama sanatı hakim.

Osmanlı dönemi klasik üslubun ev mimarisindeki en güzel örneklerli ile dolu, bilinen köy evi tarzının dışında bir yerleşme, tümü birer konak niteliği taşıyor. Köyden yetişmiş, İstanbul’da ve Ankara’da oturan aydın kişilerin kurdukları, “Yörük Köyü Kültür Mirasını Koruma, Tanıtma ve Dayanışma Vakfı “ , bu girişimlerin öncüsü olarak bağış yolu ile köyün en görkemli yapısı Muratoğlu Konağı’nı restore ettirdi.

Köyün gezilen çamaşırhanesi ve Sipahioğlu Konağı turizme canlılık getiriyor. Yörük Köyü'nün en lezzetli yiyecekleri ise gözlemesi ve ödüllü baklavası... Fotoğraflar: Petek Çakaloz/Engin Yavuz

Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
banner29