banner30

Su yok ki dolsun

Devlet Su İşleri tarafından gövde inşaatları bitirilen ve su tutulmaya başlandığı açıklanan barajlara su taşıyacak akarsuların hiçbirinden su akmıyor.

ÖZEL HABER 16.12.2020, 00:32 16.12.2020, 00:38
Su yok ki dolsun

İzmirGazetesi-ENGİN YAVUZ

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Ege Bölgesi’nde inşaatları bitirilen ya da bitirilmek üzere olan barajların su tutmaya başladığını açıklarken, barajlara su taşıyacak akarsu havzalarının tamamen kurumuş olması, “Su olmadan bu barajlar nasıl dolacak” sorusunu akla getiriyor.

Edinilen bilgilere göre Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından İzmir il sınırları içinde sulama amaçlı olarak inşa edilen Salihli Kelebek, Ödemiş Rahmanlı ve Bayındır Ergenli barajlarında gövde inşaatlarının önemli ölçüde tamamlandı ve DSİ tarafından farklı tarihlerde bu barajlarda su tutulmaya başlandığı açıklandı. Ancak ne Rahmanlar Deresi’nde, ne Kelebek Çayı’nda ne de Ergenli Deresi’nde baraja akacak su yok.

Yapımına Ödemiş’te 2013 yılında başlanan ve 2021 yılı Nisan ayında hizmete girmesi planlanan Rahmanlar Barajı 25 milyon metreküp su biriktirme kapasitesine sahip. Eğer inşaat zamanında bitirilebilirse ve de barajda su birikebilirse bölgede 14 bin dekar arazi sulanabilecek ve Ödemiş ilçesine de yılda 9.3 milyon metreküp içme suyu desteği sağlanacak.

Bozdağ eteklerinde temeli 2014 yılında atılan Kelebek Barajı’nın da gelecek yıl hizmete girmesi planlanıyor. 23 milyon metreküp su depolama kapasitesi olan barajdan Salihli Ovası’nda 19.9 bin dekar tarım arazisi sulanacak.

2014 yılında inşaatına başlanan ve 2019 yılında bitirileceği açıklanan Bayındır Ergenli Barajı’nın inşaatı da hala devam ediyor. Su tutulmaya başlandığı söylenen barajda eğer su olursa 39 milyon metreküp su biriktirilecek ve Bayındır Ovası’nda 30 bin dekar tarım arazisi sulanacak.

Bu arada Balıkesir’de yapımı tamamlanan Adaalı Barajı’nın su tutmaya başlandığı açıklandı. Eğer bölgede bol yağış olur, dereler akar ve baraj dolarsa 14.5 milyon metreküp su birikecek ve İlyaslar Ovası’nda 24 bin 500 dekar tarım alanı sulanacak.

Bu arada tarımsal sulama amaçlı olarak inşa edilen ve önceki yıllarda hizmete giren Çine, Çaygören, Kemer, İkizdere, Beydağ, Demirköprü ve İkizcetepeler barajlarında da su yok denecek kadar azaldı.

Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
banner29