Salihli Gökeyüp'te tütün keyfi

Kasabada ürettiği 1 ton tütünü kilogramı 27 liradan firmaya satan Celil Alparslan, "Fiyat daha yüksek olmalıydı ama bu da fena değil, en azından borçları öderiz" dedi

ÖZEL HABER 13.10.2020, 16:02
214
Salihli Gökeyüp'te tütün keyfi

İzmirGazetesi-ENGİN YAVUZ

Salihli'nin Gökeyüp kasabasının çevresinde tütün üretimi yapan ve kuruttukları tütünü depolarına kaldıran çiftçiler, bu yıl için açıklanan 24 liralık taban fiyattan memnun. Firmalardan gelen talep üzerine sözleşmeli üretim yapan ve tütünlerini firmalara satan üreticiler, "Yaptığımız masrafa bakarsak fiyatın çok daha iyi olması gerekir ama yine de cebimize biraz para girecek" dediler. Evinde depoladığı kehribar rengi tütünleri gururla gösteren Gökeyüp'lü üreticilerden Celil Alparslan, eşi Ümmü Alparslan ile birlikte 35 yıldan bu yana tütün yetiştirdiklerini belirterek şöyle dedi:

"Tütün işi zor iş. Ama biz zorluklarına alıştık. Bu yıl tütünümüz kaliteliydi. 1 ton tütün ürettik, kilogramına 27 lira fiyat verdiler. Elimize iyi para geçecek. Kısıtlı da olsa bu para bize bir yıl yeter. Köyümüzde tarlasından 5 tona kadar tütün alan çiftçimiz de var. En azından herkes bir yıl boyunca biriken borcunu ödeyecek kadar para aldı. Halimizden memnunuz" dedi.

ÜRETİMİ ÇOK YORUCU

Gökeyüplü üreticilerin anlattıklarına göre fidenin yetiştirilmesinden, tarlada kırımına kadar tütün üretimi 14 ay süren yorucu bir süreç. Nisan ayında dikilen Mayıs ve Haziran aylarında ilaçlanan tütün, olgunlaştıktan sonra iki-üç kez toplanıyor. Sabaha karşı başlayan ve yaz sıcağında öğle saatlerine kadar devam eden tütün kırımı büyük emek gerektiriyor. 2002 yılında Türkiye genelinde 205 bin ailenin tütün ekimiyle uğraştığını belirten üreticiler, bu rakamın 2019 yılında 55 bine düştüğünü söylediler. Mazot, ilaç ve gübre masrafının dayanılmaz hale geldiğini belirten tütüncüler bu yıl için tütüne 35 lira fiyat istemişlerdi. Üretici tütünü satacak hale getirinceye kadar geçen süreçte ilaç için de, gübre için de, mazot için de, bakkal alışverişinde de, gençlerin çeyizini alırken de tütünden alacağı para karşılığında borçlanıyor. Tütün satılınca borçlar ödeniyor ve bir sonraki tütün zamanına kadar çark hep böyle dönüyor.

Yorumlar (0)
hafif yağmur
banner29