banner30

banner57

Gövecin çömleği Gökeyüp'ten

Salihli'nin Gökeyüp kasabasında yüzyıllardan beri devam eden ve uzmanlar tarafından "İlkel çömlekçilik" olarak adlandırılan geleneksel çömlekçilik, kasabada birçok ailenin geçim kaynağı olarak önem taşıyor.

ÖZEL HABER 22.10.2020, 11:34
138
Gövecin çömleği Gökeyüp'ten

İzmirGazetesi-ENGİN YAVUZ

Salihli'nin Gökeyüp kasabasında yaklaşık 20 yıldan bu yana evinin avlusunda çömlek üreten 63 yaşındaki Hatice Çekin, çömlekçiliğin atadan kalma bir meslek olduğunu belirterek. Çömlekleri nasıl ürettiğini şöyle anlattı:
"Altı yuvarlak olduğu için kolayca dönebilen geniş bir çanağı sertleştirilmiş toprak zeminin üzerine koyuyoruz. Üzerine seramikten yuvarlak bir altlık yerleştiriyoruz. Sık sık ıslattığımız çamuru ovalayarak kabı biçimlendiriyoruz. Daha sonra çömleklerimizi bir odun yığınının üzerine istifleyerek açık ateşte pişiriyoruz. Pişirme işleminden sonra çömleklerimiz kullanılmaya hazır hale geliyor. Çömlek yapmak için kullandığımız killi toprağı  çevresinde bol miktarda bulmak mümkün. Ayrıca çömleklerin üzerinde sır olarak mengele denilen malzemeyi kullanıyoruz. Böylece çömleklerimiz hem daha dayanıklı hem de daha gösterişli oluyor. "

BU İŞİN USTASI KADINLAR

Gökeyüp kasabasında yaklaşık 30 kadının evinin bir odasında ya da avluda üretim yaparak geçimini sağladığını belirten Hatice Çekin, "Ben günde 20 çömlek üretiyorum ve tanesini 10 liradan satıyorum. Ama ilçelerde, şehirlerde çömleklerimizin 30 liradan satıldığını duyuyoruz. Tarlalarımız da var ama çömlek yaparak ek gelir sağlıyoruz. Çocuklarımızın çeyiz, düğün masraflarımızı çömlek satışından karşılıyoruz" diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
16°
açık