banner30

banner62

Fransız Tatil Köyü'nün Yeni Sahibi...

Türkiye'nin ilk tatil köylerinden olan ancak 13 yıl önce kapılarını kapatan Foça'daki Fransız Tatil Köyü için Özelleştirme İdaresi Başkanlığının açtığı ihaleye İzmirli yatırımcılar da ilgisi devam ediyor.

ÖZEL HABER 27.02.2021, 16:46 27.02.2021, 19:19
Fransız Tatil Köyü'nün Yeni Sahibi...
İZMİR GAZETESİ ÖZEL HABER /

Akça Holdinge yakın kaynakların iddiasına göre  Fransız Tatil Köyü'ne ilgi gösteren son isim İzmirli İşadamı Rıza Akça. 

Rıza Akça'nın başında bulunduğu Akça Holding'in Foça'da bulunan Fransız Tatil Köyünü almak için oldukça ciddi bir yatırım için düğmeye bastığı iddia edildi.. Akça holding bünyesinde ve doğrudan Rıza Akça'ya bağlı olarak  kurulan ekibin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı nezdinde girişimlerde bulunduğu ve projeyi  hızla hayata geçirmek için aralıksız çalıştığı gelen bilgiler arasında.

Holding Bünyesinde Fransız Tatil Köyü Projesi için mimari ve operasyonel planların hazırlanmasının yanı sıra pazarlama faaliyetleri içinde çalışmalara başladığı iddia ediliyor. 

Türk Turizminin kilometre taşı olarak kabul edilen proje için Rıza Akça'nın kesenin ağzını açtığı Fransız Tatil Köyü için son ihalede verilmiş olan teklifin neredeyse iki katı bir bedel yani 80 Milyon TL teklif ettiği yada edeceği edinilen bilgiler arasında.

MODERN TURİZMİN ÖNCÜSÜ

Türkiye’deki modern turizm faaliyetlerinin öncüsü Foça Fransız Tatil Köyü, Club Med isimli firma tarafından projelendirilip yapılarak 1967 yılında ülkemizin ilk tatil köyü olarak hizmete açıldı. Tatil Köyü, 1967-2005 tarihleri arasında faaliyet gösterdi. Kurulduğu 1967 yılından, kapatıldığı 2005 yılınadek Foça’ya yaklaşık 3 milyon turist getiren ve yine yaklaşık 3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Club Med Foça; halk arasında Fransız Tatil Köyü olarak biliniyor. Foça’ya ciddi anlamda ekonomik kazanımlar sağlayan Club Med Foça, Türkiye’deki modern turizm faaliyetlerinin öncüsü olarak kabul ediliyor.

Foça Tatil Köyü taşınmazları üzerinde 400 adet oda (bungalov), çok sayıda peyzaj unsuru olarak kullanılan zeytin ağacı, yürüyüş yolları, açık alan ve kapalı alan aydınlatma sistemleri, Büyük yüzme havuzu, amfi tiyatro, güzel sanatlar binası, gece klubü, revir binası, basketbol sahası, tenis kortları, hamam, lojman binası, butik, çamaşırhane bulunmakta ve 900 m’lik plaja sahip.

SÜREÇTE NELER YAŞANDI

Foça’da 55 yıl önce açılan ve 38 yıl hizmet verdiktn sonra 2005 yılında kapatılan Foça Tatil Köyü, 2006 yılında açılan ilk ihalede en yüksek fiyatı 8.2 milyon dolarla veren Yıldırım Dış Ticaret Anonim Şirketi’ne verilmiş, ancak teslim aşamasında ihale iptal edilmişti. 

İHALE İPTAL EDİLDİ

Kapandıktan 13, ilk ihaleden 12 yıl sonra 30 Temmuz 2018 tarihinde sonuçlanan ikinci ihaleyi ise İstanbul Merkezli Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı. 2 milyon lira geçici teminat bedeli olan ihaleyi 49 yıllığına 44 milyon 250 bin TL bedelle kiralama hakkını elde eden Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. bir yıldır Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İhalesi Başkanlığı’ndan İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi’nin yapılmasını bekledi.

20 Ağustos 2019 tarihinde ilgili firmaya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın iletilen karar yazısında şu ifadeler aldı: ‘‘Özelleştirme kapsam ve programında bulunan İzmir İli, Foça ilçesi, İsmetpaşa Mahallesi, 187 Ada, 7, 14, 15, 16 ve 19 parsellerdeki Foça Tatil Köyü’nün 4046 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirilmesini teminen 26.05.2018 tarihinde ihale ilanına çıkılmış ve buna ilişkin ihale 30.07.2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu Tatil Köyü’nün özelleştirilmesine ilişkin ihale, ilan metninin 5. maddesi ve ihale şartnamesinin ilgili hükümlerine istinaden iptal edilmiştir.’ İhale ilanındaki 5 numaralı maddenin ise ‘İhale, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na tabi olmayıp; İdare, ihaleyi yapıp yapmamakta, dilediğine yapmakta serbesttir.’ hükmünü içerdiği öğrenilmişti.
 

Yorumlar (0)
26°
az bulutlu