banner30

Avşarköy'de leyleklere ölüm tuzağı

ÖZEL HABER 18.06.2020, 19:47
Avşarköy'de leyleklere ölüm tuzağı

HABER FOTOĞRAF: ENGİN YAVUZ

Mart ayından itibaren çok sayıda leyleğin konakladığı ve Türkiye'de leyleklerin koloni halinde gelip yerleştiği birkaç köyden biri olan Söke Avşarköy'de, leylek yuvalarının altından geçen elektrik hatları hala tehdit olmaya devam ediyor.

Çevrecilerin ve elektrik şirketlerinin işbirliği ile köyde bulunan birçok elektrik hattının leylekler için zararsız hale getirilmesine rağmen, leyleklerin yuva yaptığı direklerin birçoğunun altından hala tehlikeli elektrik hatları geçiyor. Mart ayında köye yeni gelmiş bir leylek çiftinin henüz yuvalarına bile yerleşmeden elektrik akımına kapılarak telef olduğunu belirten köy sakinleri şöyle dediler:

"Köyümüzde bu yıl 20-25 çift leylek konakladı. Mart ayından bu yana da yavruları oldukça büyüdü. Şimdiden yuvada uçma denemelerine başladılar. Çok yakında uçmaya da başlayacaklar. İşte ilk uçuşlar sırasında tellere dokunan yavruların bır kısmı akıma kapılıp ölüyor... Bu tellerin tamamının yeraltına alınması şart. Bir süre sonra köye belki hiç leylek gelmeyecek."

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
banner29