banner30

banner62

Akranların zorbalık engeli

Okullarda akran zorbalığı ve şiddetine en çok maruz kalan grupların başında engelli veya zihnen farklı gelişen çocuklar geliyor. Uzmanlara göre; akran zorbalığının önüne geçmenin yolu ancak bilinç değişimi ile mümkün

ÖZEL HABER 24.01.2021, 12:37
Akranların zorbalık engeli

FERİDE ADIGÜZEL-ÖZEL HABER

Tehlikeli bir okul çağı sorunu olan akran zorbalığı, ömür boyu psikolojik yaralara yol açabiliyor. Hele ki, engelli bir çocuk akran zorbalığına maruz kalmışsa durum daha da güçleşiyor. Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, engelli veya zihnen farklı gelişen çocukların okullarda akran zorbalığı ve şiddetine en çok maruz kalan gruplar olduğuna işaret ediyor. Engelli öğrencilerin akran ayrımcılığına maruz kalmasını önlemek için aileler ve öğretmenlere önemli görevler düştüğünü ifade eden Kuyumcu, “Çocuklar kendilerinden farklı görünen, farklı davranan akranlarının durumunu merak eder, öğrenmek ister ve bunun için de soru sorarlar. ‘Öyle yaratıldı, öyle doğdu’ demek yetmez. Öncelikle çocuklara, engelli kelimesinin ne olduğu somut ve gerçekçi bir şekilde açıklanmalı. Engelliliğin veya farklı gelişimin bir sorun, ceza ya da kötü bir durum olmadığını, engelli bireylerin yaşam hakkına saygılı olmak gerektiğini ve acıyarak yaklaşmanın yanlış olduğunun vurgulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ÖYLE YARATILDI DEMEK YETMEZ!

Okullarda engelli çocukların karşı karşıya kaldığı akran ayrımcılığı, zorbalığı ve şiddete dikkat çeken Kuyumcu, “Eğitim her çocuk için en temel anayasal haktır. Okullarda engelli çocuklara ayrımcılığa ve zorbalığa son verelim, engellilerin eğitim alma hakkına saygı duyup onları destekleyelim. Özellikle engelli çocuklara karşı akran zorbalığının önlenmesi için aileler, öğretmenler ve okul yöneticilerine çok önemli görevler düşüyor. Bu konuda birlikte adım atılması lazım. Çocuklar kendilerinden farklı görünen, farklı davranan akranlarının durumunu merak eder, öğrenmek ister ve bunun için de soru sorarlar. ‘Öyle yaratıldı, öyle doğdu’ demek yetmez. Öncelikle tipik gelişen çocuklara, engelli kelimesinin ne olduğu somut ve gerçekçi bir şekilde açıklanmalı. Engelliliğin veya farklı gelişimin bir sorun, ceza ya da kötü bir durum olmadığını, engelli bireylerin yaşam hakkına saygılı olmak gerektiğini ve acıyarak yaklaşmanın yanlış olduğunun vurgulanması gerekiyor” dedi.

MANTIKLI AÇIKLAMALAR YAPILMALI

Çocuklara, “Arkadaşının gözleri doğuştan veya sonradan yaşadığı bir sebeple görmüyor”, “Yürümesini sağlayacak kaslar ve kemik yapısı seninki gibi işlev görmüyor”, “İşitme konusunda kulağında doğuştan gelen veya sonradan oluşan bir sorun nedeniyle senin gibi duymuyor” gibi mantıklı açıklamalar yapılması gerektiğini söyleyen Kuyumcu, fiziksel ya da zihinsel olarak farklı olan insanların imkanların oluşturulması halinde birçok şeyi başarabileceğinin altını çizdi. Kuyumcu, ailelere, “Tipik gelişen çocuklara konuyu anlatırken sürekli farklılıklardan bahsetmek yerine ortak yönlerini öne çıkartın. Engelli bireylerle ortak yapabilecekleri şeyleri anlatın” önerisinde bulundu. Kuyumcu, aile ve öğretmenlerin çocuklara, engelli arkadaşlarına yaklaşımlarında, yardım etmeden önce mutlaka “Yardım ister misiniz?” diye sorması gerektiğini, onlara “Geçmiş olsun” demenin yanlış olduğunu, engelli çocukların yapamayacakları şeyler için zorlanmaması gerektiğini ve onlarla alay etmenin çok yanlış olduğunu anlatmaları gerektiğini söyledi.

EVDE AŞAĞILAYICI KELİMELER KULLANMAYIN

Engelli çocuklara yönelik akran zorbalığının önüne geçmenin yolunun bilinç değişimi ile mümkün olacağını belirten Kuyumcu, “Engellilik konusunda anne, baba ve öğretmenlerin kullandığı iletişim dilinin doğru olması çok önemlidir. Çocuklar ailelerinin kullandığı dili kullanırlar. Örneğin, evde aşağılayıcı, hakaret anlamı taşıyan ‘kör müsün?’, ‘sağır mısın?’, ‘özürlü müsün?’ gibi kelimeler kullanılıyorsa çocuklar da bunu kullanır. Çocuklara farklılıklarla birlikte yaşamın gelecekte hem kişisel gelişimine hem de sosyal hayatına, saygınlığına olumlu etkiler yapacağını anlatın” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
23°
açık