banner30

banner62

İyileşince yeniden denize döndüler

MUĞLA 26.10.2020, 16:13
İyileşince yeniden denize döndüler

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) tedavileri tamamlanan üç deniz kaplumbağası ile yuvadan yeni çıkan 8 yavru, İztuzu Sahili'nden denize bırakıldı. Değişik zamanlarda yaralı bulunarak DEKAMER'e getirilen ve "Hulk", "Jonathan" ile "Deniztan" isimleri verilen deniz kaplumbağalarının tedavileri tamamlandı. Merkez görevlilerince İztuzu Sahili'ne getirilen 3 kaplumbağa ile yuvadan çıkan, ancak çeşitli nedenlerle denize ulaşamayan 8 kaplumbağa yavrusu, düzenlenen etkinlikle doğal yaşam alanına bırakıldı.
DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska denizdeki misinalar, hayalet ağlar ve sürat motorlarının, kaplumbağalar için olumsuzluklara yol açabildiğine dikkati çekti. Üç deniz kaplumbağasını yeniden mavi sularla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Kaska, şunları söyledi:

DENİZİN BAHÇIVANLARI

"Kaplumbağalar, denizin bahçıvanları. Denizin çayırlarını bedava biçiyor, denizin oksijenlenmesini sağlıyorlar. Bu bölgede eğer yaralanan bir havyan olursa lütfen bize ulaştırın. Bu hayvanları ölüme terk etmeyin. Yuvalarda sıkışan yavrular olabiliyor. Onları da, tedavilerini tamamladıktan sonra denize gönderiyoruz. Bin yavru gönderiyorsak bunlardan birkaç tanesi ergenleşerek kumsala gelebiliyor. "

Yorumlar (0)
29°
açık