Kömür madeni için köy taşınıyor

Türkiye'nin kömür üretim merkezlerinden Manisa'nın Soma ilçesinde 5 maden ocağı işletmesinin arasında kalan bir köyün taşınması için kamulaştırma kararı alındı.

MANİSA 03.12.2020, 19:29
79
Kömür madeni için köy taşınıyor

Yaklaşık 300 yıl önce Soma'ya 30 kilometre uzaklıkta kurulan Eynez Köyü, 1900'lü yıllarda bölgede madenciliğin başlamasıyla büyüdü. 140 hanede 260 kişinin yaşandığı mahalle, 1960'lardan sonra bölgede yeni sahalarının devreye alınmasıyla 5 maden ocağının ortasında kaldı. Maden sahalarının yerleşim yerinin 500 metre yakınına kadar gelmesi ve yer altındaki galerilerde yürütülen çalışma sonucu yüzeyde çökmeler görülmeye başlandı. Çökmeler nedeniyle ev ve yollarda hasarın oluşması sonucu, bazı mahalle sakinleri evlerini tahliye etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının geçen yıl aldığı kararla köyün büyük bölümünün kamulaştırılmasına karar verildi. Köyün kamulaştırma sürecinin tamamlanmasının ardından köylüler mağdur edilmeden uygun bir yere taşınması planlanıyor. Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, Eynez Köyü ile ilgili kamulaştırma sürecinin devam ettiğini belirterek, sürecin tamamlanmasının ardından mahalle sakinlerini mağdur etmeden uygun bir yere taşıyacaklarını söyledi.

Şu ana kadar Eynez sakinlerine 3 farklı adrese taşınmayı önerdiklerini ancak halkın bu adreslerin yerine köye daha yakın olan bir orman arazisini istediğini belirten Akkaya, "Köylüye yer bulmayla ilgili süreç devam ediyor. İstedikleri bölge orman arazisi. Süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı takip ediyor. Devlet olarak hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden, uygun bir yer bulacağız" dedi.

Yorumlar (0)
açık
banner29