İzmirli ünlü oyunculardan GSF direnişine destek

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanat Sanatlar Fakültesi mezunu olan ünlü sanatçılar sosyal medya üzerinden  karar karşı tepkilerini dile getirdiler.Türkiye gündemine gelen konu ile ilgili  hazırladıkları videoyu paylaşan ünlü oyuncular binlerce beğeni ve yorum aldı.

İzmir Gazetesi - İzmir'de, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanat Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin, Narlıdere ilçesindeki kampüslerinin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılıp, Tınaztepe Yerleşkesi'ne taşınmasına yönelik karara tepkileri sürüyor.

Son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanat Sanatlar Fakültesi mezunu olan ünlü sanatçılar sosyal medya üzerinden  karar karşı tepkilerini dile getirdiler.Türkiye gündemine gelen konu ile ilgili  hazırladıkları videoyu paylaşan ünlü oyuncular binlerce beğeni ve yorum aldı.

Aralarında Engin Altan Düzyatan, Rıza Kocaoğlu, Sarp apak, Onur Buldu, Öner Erkan gibi isimler  tarafından yapılan açıklama şöyle;

"Bizler, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarıyız. 
Okulumuz, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle Tınaztepe Kampüsünde rektörlük için inşa edilmiş bir binaya taşınmak isteniyor. 
Güzel Sanatlar Fakültesinin taşınmak istendiği bu binada sahne yok, dans stüdyosu yok, resim heykel atölyeleri yok, seramik atölyeleri, tekstil işlikleri yok. Sergi salonları, sınıfları, anfileri yok. Üstelik var olan mekanların dönüştürülmesi de olanaksız görülüyor. 

Oysa sanat eğitimi, doğası gereği özel mekanlara ihtiyaç duyar. Eğitimin bu koşulları sağlanamazsa, sanat öğretilemez, üretilemez. Sanat eğitimi için uygun olmayan bir binaya taşınmaya zorlamak, Türkiye’nin en önemli sanat eğitim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesindeki eğitimi durma noktasına getirecektir. Halen öğrenci olan arkadaşlarımız, genç sanatçılar sanat eğitiminin uygulama alanından yoksun kalacaklar. 
Öğrenci arkadaşlarımızın eğitim hakları ellerinden alınmamalı.
Unutmamalı ki sanat yaşamı güzel ve anlamlı kılar. Sanat, onu üretenin ruhundan beslenir. " 

YORUM EKLE