banner30

banner62

03.05.2021, 13:33 6

LGS’yi kaybetmedik, kazanmadık...

Konu çalışmaları, test çözümleri, genel tekrarlar, deneme sınavları derken LGS için son 1 ay neredeyse geldi! Şu ana kadar yapmış olduğun çalışmalarını toparlamak, deneme sınavları ile pratiklik kazanmak için hala vaktin var! Son 1 ayda LGS için neleri değiştirebilirsin? Bu yazımızda LGS’ye son 1 ay için çalışma taktiklerini ve ipuçlarını anlatıyoruz!

Son 1 ay kala konu çalışması yapılmalı mı?

Son 1 ay bol bol deneme çözmek, net artırmak isterken bir şey daha karşına çıkıyor: konu çalışması. Bazı çocuklarımız konu çalışması yapmaya artık vakit bulamadıklarını söylerken, bazıları ise artık içinden gelmediğini belirtiyor. Evet sene içinde yaptığın gibi uzun uzun konu çalışmak, özet çıkarmak için pek vaktin yok ama bu hiç konu çalışmayacağın anlamına gelmiyor. Özellikle deneme sınavlarından sonra yapamadığın soruların konularını tespit etmen çok önemli artık. O konuyu hatırlamıyor olabilirsin ya da unutmuş olabilirsin. Kısa tekrarlar, göz gezdirmeler bu anlamda faydalı olacaktır. “Konuların yetişmesi” ise başka bir durum. Bazı konular nispeten kolay, ezbere dayalı olduğundan son haftalara bırakılabiliyor, bunda bir sıkıntı yok. Ama daha uzun, karışık, çok soru gelen konulardaki çalışmalarında hızlanman ve toparlaman gerek ve bunun içinde yeterli zamanın var.

Soru bankalarından denemelere doğru bir geçiş yapmalısın.

Sene içinde çalışırken, bir soru bankasını alıp kolaydan zora testlerini çözüyordun. Ama son 1 ay kala bir kitaba başlayıp sıfırlayacak kadar vaktin pek yok. Onun yerine hedefin nokta atış ile gerçek soru tiplerine odaklanmak, sınav stiline alışmak olmalı. Bazen tekrar amaçlı, ya da yeni çalıştığın konularda soru bankalarından testler çözebilirsin tabii ki. Ancak kalan vakitlerinde bölüm denemesi çözmen de çok faydalı olacaktır.MEB’in yayınladığı gelişim testlerine bakmayı sakın ihmal etme.

Deneme sınavları, gerçek sınav için bir provadır.

Deneme sınavlarının ne kadar önemli olduğundan zaten sürekli olarak bahsediyoruz. Burada biraz daha, kalan sürede ne şekilde ve ne sıklıkla deneme çözmen gerektiğinden bahsedelim. Öncelikle şunu unutmamalısın ki çözdüğün her bir deneme gerçek sınavın provası niteliğinde ve çok çok değerli. Sınav anında önüne gelen kitapçığı açıp da çözmeye başladığın anda göreceksin ki aylardır gözünde büyüttüğün LGS’nin sene boyunca yaptığın onlarca denemeden hiçbir farkı yok. Bu nedenle çözdüğün denemelerdeki her bir sorunun gerçek sınavda karşılaşma ihtimalin olan bir soru olduğunu unutmamalı ve denemelere bu ciddiyetle yaklaşmalısın. Eğer hala süre tutmadan, ara vererek, uzanarak, yiyip içerek, müzik eşliğinde deneme çözüyorsan tüm bunlara son vermeli ve her bir denemeyi sınav ciddiyeti ile çözmelisin. İmkanın varsa toplu denemelere de bolca girmeni tavsiye ediyoruz. Son haftalarda çıkmış soruları ya da MEB Kazanım denemelerini çözmek de faydalı olacaktır.

Evet arkadaşlar yukarıda da defalarca belirttiğimiz gibi hala vaktimiz var. Bu süreci bilgi ve birikimimize her gün yenilerini ekleyerek ve pratik yaparak geçirmek de sizlerin elinde.Unutmayın ki her çözdüğünüz soru size bir artı olarak dönecektir.Bu yüzden pes etme zamanı yada kendine çok güvenme zamanı değil,nasıl daha fazlasını yapabilirim deme zamanı.

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu