Oğuz Atay, 85 yıl önce bugün dünyaya geldi.

Türk edebiyatının akla gelen ilk isimlerinden biri olan Oğuz Atay, 85 yıl önce bugün dünyaya geldi.

Oğuz Atay, 85 yıl önce bugün dünyaya geldi.

Türk edebiyatının akla gelen ilk isimlerinden biri olan Oğuz Atay, 85 yıl önce bugün dünyaya geldi.

Oğuz Atay, Ankara Maarif Koleji’nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi’nde okudu. Yazar, ilk romanını 1971-72 yılında yayımladı. Önemli tartışmaların odağında bulunan ve Türk edebiyatının önemli eserleri arasında kabul edilen Tutunamayanlar, 1970 TRT Roman Armağanı’nı kazandı. 1973 yılında ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar, 1975 yılında ise hikâyelerini kitaplaştırdığı Korkuyu Beklerken yayımlandı. Prof. Dr. Mustafa İnan’ı anlattığı Bir Bilim Adamının Romanı isimli biyografi çalışması izledi. Eylembilim ve Günlük isimli iki eseri daha bulunan sanatçı yazar, 13 Aralık 1977 tarihinde, büyük projesi Türkiye’nin Ruhu isimli eserini tamamlayamadan hayata gözlerini yumdu.

İzmir Devlet Tiyatroları Yaşayanlar' sahneledi

Oyunlarla Yaşayanlar isimli bir tiyatro eseri de bulunan Atay’ın metni, İzmir Devlet Tiyatroları tarafından 2016 yılında sahnelenmeye başladı.

Yazar, 1956 yılının İTÜ Yıllığı’nda “Mayer’den aldığı deve tüyü pardösüsü, kırmızılı mavili kaşkolü ve itina ile büyütüp beslediği bıyıkları ile hayli enteresan bir tipti. Bir ara sakal bırakmaya niyetlenmişse de hacı namzedi zannedilmesine sinirlenerek vazgeçmiştir” cümlesiyle tanımlandı.

Gece lacivert takım elbisesiyle uyudu

Yıllıkta yazar hakkında yazılan bir diğer bilgi de Suna Kan’a hayran olduğuydu. Atay, sanatını çok taktir ettiği sanatçıyı rüyasında üç gece üst üste gördükten ve rüyasında konserine katıldıktan sonra, pijamalı oluşundan utanıp, dördüncü gece lacivert takım elbisesiyle uyudu.

YORUM EKLE