banner30

banner62

05.03.2021, 12:12 271

Kadın nedir?


Kadın nedir? ‘Kadın annedir, kardeştir, sevgidir, çiçektir’ gibi başka bir kavrama bağlı dramatize edilmeden salt kadın nedir? Hala bayan mı kadın mı tartışmalarından öteye gidemeyen bir kavram olarak görülmekten ziyade istatistiklere bakıldığında sadece 2020 yılına ait 300 dişi cinsine ait insan öldürüldüğünü ve 171 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğunu ve şu anda da sadece kolayca okunabildiğini görüyoruz. Kadınına Han’ım diyen Cengizhan’dan, kadınlara ilk seçme seçilme hakkı veren bir milletten artık haberleri tepkisiz izleyen ya da verilen mücadeleleri feminizmin anlamını bilmeden bir suçlu gibi suçu işleyenden daha çok bastırılan bir millete nasıl dönüştük?  Sadece bizim ülkemiz için değil, dünyanın genelinde ve biraz geçmişe doğru baktığımızda yakılarak öldürülen Avrupa'da cadılıkla suçlananların yaklaşık 4’te 3’ü kadındı. Bu çoğunluğa ait olmasının sebeplerinden biri de kadınların erkekler gibi güç gösterisinde değil de lanetler okuyarak tepki vermesi gibi saçma bir sebepti. Cahiliyye Araplarında kız çocuklarını gömerek öldürme âdetinin de sadece Araplara has bir durum değildi. 
Kadınlar Günü, 1910 yılında Danimarka’da kabul edilse de tam adını alması 1930’lu yıllara giden bir süreç içinde olmuştur.  Kadın güçlü bir birey.  Sadece psikolojik olarak değil fiziksel dayanıklılığa bir örnek üzerinden gidilirse doğum sırasında 57 del’e kadar acı çekebilir ki bu aynı anda 20 kemiğin kırılmasına tekabül ediyor. Halka açık ve toplumu etkilediği için cezalandırılan yapımlar annelik ve ahlak gibi kavramların sadece kadına aitmiş gibi gösterildiği bunun bilinçsizce izlenmeye devam ederken kaçırdığımız farkındalık her gün bir kadının yok olmasına sebep oluyor. Toplumun en küçük yapıtaşı ailede, mutsuz bir kadın mutlu çocuklar yetiştirmez. Kelebek etkisi gibi devam eden bu süreç de ne toplum bir yere gelir ne de en temelden oluşan mutsuzluğumuzun farkına varmadan ömür biter. Burada kadının tek savunucusu kadın olmadığı gibi kadın, kadının hiçbir zaman kurdu değil yurdudur.
Daha farklı bir dünyaya bakmak istiyorsak erkek hegemonyası yerine eşitlik üzerine kadının gücünün inkar edilmediği bilinçli bireyler olmak için hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız. 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Yorumlar (10)
Fikri Faiz 2 ay önce
İnsanları ayrıştırıyorsunuz Allah aşkına yapmayın! Bir sonraki Köpek nedir veya ayı nedir mi olacak! Üstün ırk Erkek'tir bunu unutmamak gerekir.
Azra Sanem 1 ay önce
Çok güzel yazmışsınız; ama soyadınızı lütfen degistirin. Dinimiz kolaylık ve güzellik dini.
Özgür Demir 2 ay önce
Yaşasın Erkek Egemen Toplum
Allah'ın dediği olur 2 ay önce
Bre cahil, soyadı haram-ul varrak. Üstün ırk yoktur dinimizde. Yazar insanı anlatmış. Kadının sosyal durumunu aktarmış bre cahil
Gül 2 ay önce
Üstün ırk erkektir denilip daha sonra makeleyi insanları ayrıştırıyorsunuz diyerek kendiniz ayrım yapıyorsunuz bu zihniyetten çıkın artık. Kadına şiddet olduğu sürece tecavüzler devam ettiği sürece kadın erkek zaten eşit olamaz bunlar hayatın acı gerçekleri malesef.Fiziksel ve duygusal olaylarda üstünlüğünüz var bunu da şiddetlerle görüyoruz kalkıp da üstün ırk erkektir unutmamak gerekir diyip bu şekilde unutturmuyorsunuz.Makaleyide daha dikkatli okuyup lütfen kafanızdaki o zihniyetten çıkın.
Habibeoluk 1 ay önce
Kalemine sağlık olsun
Leyla 2 ay önce
Kadın nedir, ne değildir hala bilen yok. kadın ülkenin temelidir çünkü ailenin temel taşıdır. Yazınız çok iyi sorgulatmis. Tebrikler. Yazılarınızı keyifle takip ediyorum
Zuzan Bayram 1 ay önce
Öfffff siz ebeveynler, doğan çocuklarınızı şımartın şımartın, sonra niye kadınlar öldürülüyor. Önce çocuk yetiştirmeyi öğrnenin. Anne baba olmayı öğrenin milletçe. Suç hepinizde kısacası.
Şenay 2 ay önce
Kadın olmanın başlı başına zor olmanın kısa geçmişi çok etkilendimm. Kaleminize, emeğine e sağlık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık
banner29