banner30

banner62

ULUSLARARASI İKÇÜ SANAT FESTİVALİ TAMAMLANDI

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin ev sahipliğinde 25-27 Ekim 2021 tarihleri arasında “Uluslararası İKÇÜ Sanat Festivali” gerçekleştirildi. İKÇÜ Uluslararası Sanat Festivali'nde (İKÇÜArtFest), teknoloji sanat ve tasarım çalışmaları alanlarında üretilen çeşitli sanat uygulamalarını izleyicilerle buluşturmayı amaçlamaktadır. Sanat festivalin ilk günü COVID-19 pandemi önlem kuralları çerçevesinde fiziki olarak düzenlenen 6 farklı tema ve 150 eserden oluşan bir sergi açılışı ile başladı.

İZMİR 02.11.2021, 12:34 02.11.2021, 22:01
ULUSLARARASI İKÇÜ SANAT FESTİVALİ TAMAMLANDI
Etkinliklerin bir kısmı yüz yüze gerçekleştirilirken, bir kısmı da aynı anda çevrimiçi olarak düzenlenmiştir. İKÇÜ Sanat Galerisinde seçme eserlerin sergilendiği, Dekan Prof. Dr. Fikri Salman’ın ev sahipliğinde düzenlenen festivalin açılış kokteyline; Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, Çiğli Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, Dekanlar, Enstitü Müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Geleneğimizde sanatın ve sanatçının ayrı bir değeri var.

50 ülkeden 242 sanatçının 420 eserle katıldığı IKCUArtFest’in açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, geleneğimizde sanatın ve sanatçının ayrı bir değerinin olduğunu ama aynı değerin eserleri korumada sergilenmediğini kaydetti. Rektör Prof. Dr. Köse, “Kültürel olarak pek çok değeri taşıyan çok sayıda somut ürünümüzün zaman içerisinde farklı şekillerde nasıl tahrip edildiğini gördüğümüzde insanımıza sanat bilincini aktarmak noktasında ne kadar yetersiz olduğumuz sonucu ortaya çıkıyor. Eğitim anlayışı olmadan polisiye önlemlerle eserlerinizi koruyamazsınız. Bunun için ikna gerekir, farkındalık gerekir ve tüm bunların temelinde eğitim yer alır.” dedi.

Sanat eğitimi ülkenin gelecek hedeflerine katkı sunar.

Bu noktada akademiye de önemli görevlerin düştüğünü aktaran Prof. Dr. Köse, “Akademi sanat alanında bilinç oluşturması gereken esas aktördür. Bu bilinci aktarmakta bizlerin de daha fazla çaba göstermesi gerekir. Gelişmenin ve ülkenin gelecek hedeflerine katkı vermenin sanat eğitimi ile yakın ilişkisi vardır. Çocuklarda üreticiliği ve üretmekten alınan hazzı ilk olarak sanat alanında yerleştirmeye dönük bir yaklaşıma ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Gençlerin bu alana daha fazla ilgi göstermeleri için marifetin de taltif edilmesine ihtiyaç olduğunun altını çizmek isterim. Resim alanında üretilenin değerini ise bu türden sergiler ortaya çıkarıyor. Bu kapsamda böylesi etkinliklerinin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Sergimizin hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.” diye konuştu.
İKÇÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri Salman ise bu yıl ilkiyle başlanan İKÇÜ Sanat Festivali’nin gelenekselleştirilerek her yıl farklı temalarla daha geniş kitlelerle buluşturulacağını söyledi.

6 Farklı Tema…

Dekan Prof. Dr. Salman, Özel Tematik Sergi: PARADOX, Karikatür Sergisi: Sürdürülebilir Çevre, Gelenekselden Çağdaşa: TİPOGRAFİ, Küçük Eserler Sergisi gibi altı farklı temadaki sanat eserlerini ve birçok sanatsal içeriği buluşturan festivale, online olarak da ulaşılabileceğini söyledi.
Amacımız İKÇÜ’yü Uluslararası Sanat Alanlarında da Duyurmak ve Marka Yapmaktır…

Prof. Dr. Salman, “Tüm içerikler daha sonrasında kurumsal YouTube Hesabımıza da yüklenecektir. İlk gün sergi açılışı, ikinci gün Müzik Bölümü öğretim üyelerinin sergilediği ‘‘Yeşilçam Film Müzikleri’ temalı konserimiz ve moda tasarımı, endüstriyel tasarım, otomobil tasarımı alanlarında çevrim içi konferanslar düzenlenmiştir. Etkinliğin üçüncü gününde perküsyon ve ud performansı ile moda tasarımına yönelik workshop performansı sunulacaktır. Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyelerince ud konseri ile etkinliklerimiz tamamlanacaktır. Amacımız pandemi sonrasında Uluslararası İKCUArtFest’i kampüs etkinlikleri şekliyle devam ettirmek ve İKÇÜ’nün adını uluslararası sanat çevrelerinde bilinir hale getirmektir. Fen, sağlık, sosyal bilimler için makale ya da kitap yazmak ne kadar önemliyse; bizim alanımızda da sanatsal eserler üretmek, sergiler açmak, konserler vermek o kadar önemlidir.” diye konuştu.

Yeşilçam Film Müzikleri Konseri

Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Ömer Özden, Doç. Dr. Serkan Çelik, Dr. Öğr. Üyesi Cem Çırak ve Öğr. Gör. Dr. M. Yalçın Öztüfekçi tarafından “Yeşilçam Film Müzikleri” temalı bir konser düzenlendi. Konser Bora Ayanoğlu’nun 1977 yapımı “Çöpçüler Kralı” filmi için bestelediği ve sonraki yıllarda “Ay yüzlüm” olarak seslendirilen eser ile başladı. Konsere, Cahit Berkay’ın 1977 yapımı “Selvi Boylum Al Yazmalım” ve Melih Kibar’ın 1975 yapımı “Hababam Sınıfı” için besteledikleri eserlerin icrası ile devam edildi. Etkinliğin son bölümünde Santurî Ethem Bey’in bestelediği ve 1976 yapımı “Tosun Paşa” filminde kullanılan “Sehnaz Longa” eseriyle tamamlandı.

“Yaşamın Her Alanında Tasarım” Paneli

Etkinliğin ikinci gününde uluslararası alanda farklı disiplinlerde uzman kişilerin katılımıyla bir panel Prof. Dr. Fuat Sezgin Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele online olarak katılan Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı ve Design Research Society (Fellow of DRS) üyesi olan Prof. Dr. Alpay Er, “Endüstriyel tasarım sektörünün Türkiye’deki ve dünyadaki mevcut durumu hakkında bilgi verdikten sonra teknoloji ve tasarım ilişkisinin geldiği noktada yapılabilecek strajejiler hakkında katılımcıları aydınlattı. Son olarak Türkiye’deki endüstriyel tasarım eğitimi hakkında sorunlar ve çözüm önerilerine değinen Er, bu mesleği seçecek gençler için tecrübelerini aktardı. Panelin ikinci bölümünde Ford, Nissan, Opel, Volkswagen gibi markalarda otomobil tasarımcısı olarak çalışan Sedat Öztürk, kısaca kendisinden bahsettikten sonra, geleceğin otomobil tasarım konseptleri hakkında bilgi verdi. Konuşmanın son bölümünde otonom araçlar ve elektrikli araçların yaygınlaşabilmesi için gerekli koşulları belirttikten sonra, yerli otomobil tasarımı hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Festivalin son günü moda tasarımcısı Hilal Dinçer’in genç tasarımcılar için gerçekleştirdi "Tasarımın Hikayesi" başlıklı seminer ile sürdü. More & More, Marco Polo, Marks & Spencer, OTTO ve Victoria Secret gibi markalarda tasarımcı olarak çalışan Dinçer, modaya gönül vermiş öğrencilere bir koleksiyonun hazırlanma süreçlerini uygulamalı olarak anlattı. İKÇÜ Sanat Festivali Prof. Dr. Fuat Sezgin Salonu’nda perküsyon sanatçısı Berkant ÇAKICI tarafından hazırlanan "DUO IMPROVISITION" başlıklı konser ile tamamlandı.

Yorumlar (0)
banner66