Tire'ye Milyon Dolarlık Yatırım 

Türkiye Fotovoltaik Enerji Sektöründe lider konumdaki Coseco Enerji A.Ş. , İzmir Tire’de bulunan ve 1 MW kapasiteli İzmir'in son  güneş enerjisi santralinin resmi açılışını 28 Kasım'da gerçekleştirdi. Toplam 1,2 Milyon Dolar yatırım maliyetli Tunç enerji-İpekçiler Güneş Enerjisi Santrali, yıllık ortalama 2.000 bin hanenin elektik ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. 

Tire'ye Milyon Dolarlık Yatırım 


Seda Arvan / İzmir Gazetesi -Türkiye Fotovoltaik Enerji Sektöründe lider konumdaki Coseco Enerji A.Ş., İzmir Tire’de bulunan ve 1 MW kapasiteli İzmir'i son  güneş enerjisi santralinin resmi açılışını 28 Kasım'da gerçekleştirdi. Toplam 1,2 Milyon Dolar yatırım maliyetli Tunç enerji-İpekçiler Güneş Enerjisi Santrali, yıllık ortalama 2.000 bin hanenin elektik ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. 

Güneş enerjisi santralleri ile yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı güneşi karlı bir yatırıma dönüştüren Conseco Enerji tarafından gerçekleştirilen yatırım ile Yine Conseco Enerji tarafından yapımı tamamlanan, toplamda 20000 m2’lik alana kurulan Tunç Enerji-İpekçiler Güneş Enerjisi Santrali’nin açılışını 28 Kasım Perşembe günü özel bir törenle gerçekleştirdi. Yıllık olarak toplamda 2.000.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanan Tunç Enerji-İpekçiler Güneş Enerjisi Santrali'de toplamda 3200 adet 375 watt mono kristal güneş enerji paneli kullanıldı.

En yüksek kalitede ekipmanların kullanıldığı Tunç enerji-İpekçiler Güneş Enerjisi Santrali, uzaktan izleme sistemi adı verilen ve tam otomatik olma özelliği taşıyan “online scada” mimarisine sahip olma özelliğini taşıyor.

Açılış Töreninde konuşma yapan Conseco Enerji Yatırım A.Ş. CEO’su Sayın Veysi Görgülü; ”Güneş Türkiye’nin milli servetidir. Bu gün açılışını gerçekleştirdiğimiz Tunç Enerji-İpekçiler Güneş Enerjisi Santrali İzmir'e ve Tire'ye önemli bir yatırımdır. Güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de hızla büyüyeceğine ve güneşten elde edilen enerjinin diğer tüm enerji kaynaklarının önüne geçeceğine inanıyoruz.Yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı güneş enerjisinin, teknolojik alt yapı ve Conseco Enerji'nin uzman tasarım ekibiyle birleştiği bu proje ile yıllık 3500  ağacın kurtarılması ve ortalama 1200 ton CO2 salınımının engellenmesi hedeflenmektedir.” dedi sözlerine  “Santralin kurulumu sırasında bölgede doğrudan ve dolaylı olarak  yüzlerce kişiye istahdam yarattık. Toplam kurulum süresi 2  ay süren santralimizin kurulumunda özel performans endekslerimize göre yapmış olduğumuz ekipman seçimlerimiz ile Türkiye’de yüksek kalite standartlarını karşılaya bir tesis kurduğumuz için mutlu ve gururluyuz” dedi.

Açılış Töreninde konuşma yapan Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet DelikanlıTunç Enerji-İpekçiler Güneş Enerjisi Santrali'nin açılışı nedeniyle Sayın Zahide Ertunç ve Sayın Conceco Enerji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Görgülü'e teşekkür ederiz. Bölgemize kazandırdıkları bu yatırım nedeniyle mutluyuz ve gurur duyuyoruz. Tire’deki bu  yatırm ile diğer yatırımcılara güzel bir örnek olmuştur.”dedi 


 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2019, 11:29
YORUM EKLE