banner30

Kuş Cenneti'nde tatlı su bitti

İZMİR 03.10.2020, 23:01
Kuş Cenneti'nde tatlı su bitti

İzmir Kuş Cenneti'nin korunma altına alınması ve burada yaşayan canlılara daha uygun bir yaşam ortamı sağlanması için 1980'li yıllardan bu yana mücadelesini sürdüren Prof. Dr. Mehmet Sıkı, 2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kontrolüne giren İzmir Kuş Cenneti'nin ilgisizlik kurbanı olduğunu söyledi. Sosyal medyada kuş alanının Poyraz Tepe'den çekilmiş bir fotoğrafını paylaşan Prof. Sıkı, fotoğrafın altına şunları yazdı:

" İzmir Kuş Cenneti'nde Poyraz Tepe'den; tatlı su ortamı uçak tavasının genel görünümü . Bir damla tatlı su kalmamış. Görüntüsü tuz tavasını andırıyor. 2014 yılının sonbahar aylarında buradaki tatlı suyun fazlasının denize ve Homa dalyanına akmasını sağlıyorduk. Nereden nereye, cennetten cehenneme... Bu durum karşısında İzmir Kuş Cenneti'nin kontrolünde tek yetkili ve sorumlu olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nü ve bu genel müdürlüğe bağlı Manisa ve İzmir şube müdürlüklerinin yetkililerini Tanrı'ya havale ediyorum. Bu gece rahat uyuyacak mısınız?"

FLAMİNGO YAŞAM ALANI

Orman Genel Müdürlüğü'nce koruma altına alınmış olan Kuş Cenneti, Çiğli'deki Çamaltı Tuzlası sahası içinde 8000 hektarlık bir alana yayılıyor. Dünyada nesli tükenmekte olan tepeli pelikanları, pembe kanatlı flamingoları, gri ve siyah leylekleri ile 205 kuş türünün yaşadığı bu cennet, sahip olduğu doğal şartlar bakımından ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olduğu gibi, dünyadaki benzerleri ile kıyaslanamayacak derecede de mükemmel. Bu alan, 1982 yılında Su Kuşları Koruma ve Üreme Sahası olarak tescil edildi.. Çiğli'den 10, Karşıyaka'dan 26 kilometre uzaklıkta. Yılda 50 bin kuşun uğradığı bölge, kuşların göç yolu üzerinde ve aynı zamanda arkeolojik sit alanı. Kuş Cenneti'nde ziyaretçi merkezi, kuş gözlem kuleleri ve bisiklet yolları yer alıyor.

Yorumlar (1)
Gülsen Tolu 9 ay önce
Kuş Cennetımizin yaşamının korunması yıllardır sürüyor..Sürecek...
18°
orta şiddetli yağmur
banner29