Kemeraltı film platosu olacak

Konak Belediyesi’nin iki yıldır desteklediği, bu sene ana sponsor olarak katkı koyduğu Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması’nda ödül heyecanı, dijital ortamda yaşandı. Yarışmanın en iyi film ödülü,Furkan Koçoğulları’nın “Sayıklamalar” adlı eserine giderken, törene canlı olarak bağlanan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur,yarışmanın tarihi Kemeraltı’nın tanıtılmasına büyük katkısı olacağına inandığını vurguladı.

İZMİR 17.12.2020, 23:02
32
Kemeraltı film platosu olacak


Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret AŞ) işbirliğiyle düzenlenen,Konak Belediyesi’nin ana sponsoru, İzmir Sanat Derneği, İzmir Vakfı, İzmir Sinema Ofisi, EFA (European Film Academy) ile İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin destekçileri olduğu 2. Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni, pandemi koşulları göz önünde bulundurularak,video konferans uygulamasıyla gerçekleştirildi.

BU ÇARŞI GÖZBEBEĞİMİZ

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gönül isterdi ki, bu ödül törenini, birbirimizi bilgisayar ekranı yerine, yüz yüze görerek yapalım” dedi ve şunları söyledi:
“ Kemeraltı, Konak Belediyesi’nin gözbebeğidir. Bölgede ticaret, üç asrı aşkın bir dönemdir aralıksız sürüyor. Hemen her iş kolunda, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir cazibe merkezi ama sadece bir alışveriş merkezi de değil,camileri, sinagogları, hanları, hamamlarıyla yani tarihi ve kültürüyle bizim en kıymetli miraslarımızdan biri. Biz işte bu nedenle Kemeraltı’yla birlikte Agora ve Kadifekale’yi kapsayan alanı‘Altın Üçgen’olarak isimlendiriyoruz; çünkü bu alan, çok köklü bir tarihe sahip olması nedeniyle, aynı zamanda yüksek bir turizm potansiyelini de barındırıyor.Konak’taki temel amaçlarımızdan biri, bu tarihi dokuyu, daha çok ortaya çıkararak, tüm dünyaya tanıtmak. Altın Üçgen’in önemli bir destinasyon haline geleceğine ve güzel ilçemiz Konak’ın adını da dünyaya taşıyacağına inanıyoruz. İşte bu nedenle Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması’nı önemsiyoruz” dedi.

ÇEKİM GÜCÜ ARTACAK

İzmir’i odağına alan sinema üretimini destekleyerek, Kemeraltı bölgesini gittikçe daha fazla kullanılacak bir açık hava film platosu haline getirmeyi, böylece hem alanın bilinirliğini hem de çekim gücünü yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Batur, “İnanıyorum ki, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda, sanat ve kültür aktiviteleri arttıkça, dünyanın en eski açık hava alışveriş merkezi olan bu alanın tanınırlığı artacak ve ticaret hacminin yanında, turizm hacmi de genişleyecektir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
banner29