banner30

banner62

İzmir Valiliği'nden o iddialara yalanlama!

İzmir Valiliği, Bazı basın yayın organlarında yer alan “Göçmenlere işkence ve kötü muamele iddiasıyla Harmandalı Geri Gönderme Merkezi gündeme geldi” haberine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

İZMİR 18.05.2021, 17:53
İzmir Valiliği'nden o iddialara yalanlama!

İzmir Valiliği'nden habere ilişkin olarak şu açıklamalar yapıldı;

Merkezimiz Avrupa Birliği IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) projesi ile 2016 yılında 750 kişi kapasite ile faaliyete geçmiştir. Merkez’de; ülkemizde yasal kalış hakkı bulunmayan yabancılar sınır dışı edilmek üzere idari gözetim altında tutulmaktadır. Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde yabancılar idari gözetim altında kaldıkları süre içerisinde beslenme, sıcak su, spor salonu, televizyon, çocuk oyun alanı ve anasınıfı, ibadethane, kütüphane gibi olanaklardan yararlanma, ilk ve acil sağlık yardımı alma, adli yardım talebinde bulunma, avukatı ve ziyaretçileri ile görüşme, telefon görüşmesi, dilekçe hakkından faydalanma, şikayet ve taleplerini iletme, uluslararası koruma başvurusunda bulunma, hakkında yürütülen işlemlere itiraz etme ve dava açma haklarına sahiptir.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle Geri Gönderme Merkezinde idari gözetim altında bulunan yabancıların sağlığını korumak amacıyla sunulan bazı hizmetlerde toplu olarak bir araya gelmeyi önleyebilmek için sınırlamalar yapılmıştır. Ancak hiçbir yabancı havalandırma hakkından mahrum bırakılmamaktadır. Yabancılara merkeze girişte uygulanan 10 gün karantina sürecini müteakiben havalandırmaya çıkabilmektedirler.

Yine haber içeriğinde belirtilen “yabancıların telefon açamadığı” iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Talep eden ve ekonomik durumu iyi olmayan tüm yabancılara ücretsiz telefon kartı verilmektedir. Avukatlar merkezde barınan yabancılar ile mesai saatleri içerisinde iş ve işlemleri aksatmayacak şekilde görüşme yapabilmekte ve yabancıların dosyalarını inceleyebilmektedir. Merkezimizde 2020 yılında 1459 avukat, 1452 yabancı ile görüşme yapmıştır. 2021 yılının ilk beş ayında ise 531 avukatın hukuki danışmanlık amacıyla 639 yabancı ile görüşmesi sağlanmıştır. Ayrıca Harmandalı Geri Gönderme Merkezi 2016 yılından bu yana Valilik tarafından her ay düzenli olarak denetlenmektedir.

Yorumlar (0)
18°
açık