Gaziemir Aktepe-Emrez dönüşüm projesi tanıtıldı

İlk kentsel dönüşüm konutlarını Uzundere'de teslim eden, Örnekköy'de inşaatları yarılayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de en büyük proje alanı olan, 20 bin kişinin yaşadığı Gaziemir Aktepe ve Emrez mahallelerinde dönüşüme başladı. Bir gayrimenkulün sadece konut olmadığını, orada hatıraların bulunduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Bu kentin çilesini çekmiş, bir göz odada 5 çocuk büyütmüş insanların hakkını koruyacağız" dedi.

İZMİR 18.01.2019, 10:13
197
Gaziemir Aktepe-Emrez dönüşüm projesi tanıtıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir'de 1 milyon 220 bin metrekarelik Aktepe-Emrez kentsel dönüşüm projesini tamamlayarak kamuoyuna ve bölge halkına tanıttı. Akçay Caddesi ile İzmir Çevreyolu kesişiminde, yeni fuar alanının karşısında yer alan dönüşüm alanında 1+1, 2+1 ve 3+1 olarak farklı büyüklüklerde daire tipleri tasarlandı.
Çevre ile ulaşım bağlantısı zayıf, sosyal donatı ve teknik altyapısı yetersiz durumda olan bölgenin kentsel dönüşümü için Fuar İzmir D Holü’nde gerçekleşen tanıtım toplantısı büyük ilgi gördü. Programın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Türkiye’de ilk defa mevcut binaları yıkarak, yerine yenisini, depreme dayanıklısını, her türlü ihtiyacı karşılayacak alanları yaparak, kimsenin burnunu kanatmadan, bir kuruş paraya ihtiyaç olmadan kentsel dönüşümü başardık. İşte örnek! Bundan sonra kim gelirse gelsin, kim kentsel dönüşüm yapmaya kalkarsa kalksın, bizim bugün Uzundere ve Örnekköy'de yaptığımız, yarın Aktepe ve Emrez’de yapacağımız örneklerin dışında başka bir uygulama yapması mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Kenti yeniden kurmalıyız
Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İlk kentsel dönüşümü başarmak çok önemliydi. Sizin çok yakınınızdaki; bize inanan, güvenen ve ilk kentsel dönüşümü gerçekleştirdiğimiz Uzundere sakinlerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Onlar ilk adımı attılar. Onlar bize inandılar, güvendiler ve ilk örneği hayata geçirmek şansını yakaladık. Her zaman söylüyorum; ben de İç Anadolu’dan kopup gelmiş bir kardeşinizim. Bu salondakilerin yüzde 90’ı Anadolu’dan çıkmış, yorganını sırtına koymuş, bir hemşerisinin yanına gelmiş, iş aramış, geçici işte çalışmış, başını sokacak iş yapmış. O gün devletin imkanları, o gelen insanların imkanları, bu binaları yapmaya yetmemiş. Başını sokacak bir göz ev yapmış, çalışmış, çoluğunu çocuğunu büyütmüş. Ama artık dünya gelişiyor; ülke, İzmir gelişiyor. Daha modern, daha yeşil alanlarına, spor, oyun alanlarına, kent ormanlarına, parklara ihtiyacımız var. İnsanların bir arada olacağı, konuşacağı, acılarını ve sevinçleri paylaşacağı ortak alanlara ihtiyaç var. Kentin çarpık olduğu yerde kenti yeniden kurmalıyız. Bunu nasıl yapacağımızı çok iyi düşünmek zorundayız. Adam aynı arsada binayı yıkıyor, yapıyor, buna da 'kentsel dönüşüm' diyor. Bu kentsel dönüşüm değildir. Bu binanın yenilenmesidir. İstanbul’da Sulukule ve Fikirtepe gibi dönüşümler de kentsel dönüşüm değil. Oradaki insanları dışlamak üzere yapılan rant dönüşümleridir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri belki biraz zaman aldı ama yoğurdu üfleyerek yememiz lazım. Burada bu kentin çilesini çekmiş, bir göz odada 5 çocuk büyütmüş insanların hakkını korumamız gerekiyordu. Bunun hesabını, kitabını, yol haritasını doğru belirlememiz gerekiyor.”

Kaderi ve hayatı paylaşmak
Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşümde hakem rolü oynadığını ve müteahhitle hak sahibinin asla karşı karşıya gelmediğini söyledi. Bir gayrimenkulün sadece konut olmadığını, orada yaşanmışlıkların ve hatıraların bulunduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Bir gayrimenkul sadece konut değildir. Orada iyi günler, düğünler, dernekler, halaylar, acı günler, cenazeler, hastalıklar vardır. İnsan o bina ile, o sokak ve o komşu ile ömür paylaşmıştır. Bir gayrimenkule öylesine bir para olarak bakamazsınız. Orada çocukluk anıları vardır. Varlık vardır, yokluk vardır. Kaderi ve hayatı paylaşmak vardır. Onun için biz, 'evim yenilendi ama komşum aynı' felsefesini sürdürüyoruz. Büyükşehir Belediyesi, hiçbir kentsel dönüşüm alanından bir kuruş değil, kuruşun kırkta biri para bile rant sağlamayacaktır. Bütün rant, bu bölgenin çilesini çeken, Aktepe ve Emrez’in çamurlu yolunda yürüyen, kışında kıyametinde zorluklar altında yaşayan insan alacaktır. Burada ne değer varsa, sonuna kadar sizlerin, mal sahiplerinin olacaktır. Sadece müteahhit ihalesine girecek, para kazanacak ya da kazanamayacak. Geri kalan her şey sizlerin olacaktır. Bu mantık, felsefe, bu kente bakışla biz kentsel dönüşümü düzenledik ve sürdürüyoruz. Geçtiğimiz hafta Uzundere’deki ilk dönüşüm konutlarımızı ziyaret ettim. Bir mağazaya ve bir eve gittim. O kadar duygulandım ki! İnsanların gözündeki pırıltı sizi bambaşka yerlere götürüyor. O mutluluğu herhangi bir maddi değerle ölçmek mümkün değil. Biz bunu başardık! Türkiye’de ilk defa binaları yıkıp aynı yere yenisini, depreme dayanıklısını, her türlü ihtiyacı karşılayacak alanlarıyla birlikte yaparak, kimsenin burnunu kanatmadan, bir kuruş paraya ihtiyaç olmadan kentsel dönüşümü başardık. İşte örnek! Bundan sonra kim gelirse gelsin, kim kentsel dönüşüm yapmaya kalkarsa kalksın, bizim bugün Uzundere ve Örnekköy'de yaptığımız, yarın da Aktepe ve Emrez’de yapacağımız örneklerin dışında başka bir uygulama yapması mümkün değildir. İnsanımız iyiyi, güzeli, doğruyu sever. O örneği insanımıza verdikten sonra, oradan geriye dönmek mümkün değildir.”

İzmir'in önü kesiliyor
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Aktepe ve Emrez mahallelerinde kentsel dönüşüm için tüm yasal işlemler bitmiş olmasından ve "kazmayı vurma zamanının" gelmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Yasa gereği bu bölgeye bir çivi bile çakamadıklarını hatırlatan Şenol, "Buradaki çocukların oynayacakları, insanların spor yapabilecekleri alanlar yoktu. En çok üzüldüğüm konu buydu. En nihayet çok güzel bir noktaya geldik. Burası İzmir’in en büyük dönüşüm alanı. Türkiye’nin ender yerlerinden biri. 20 bin insan yaşıyor. Bugüne kadar çektirdiğimiz sıkıntılardan dolayı Aktepe-Emrez halkından özür diliyorum. Bu bizim elimizde olan bir şey değildi. Türkiye’de bürokrasi geç çalışıyor. Bazı olaylara siyasi bakılıyor. İzmir’in önü kesiliyor. Aktepe-Emrez Gaziemir’in en güzel yerleri olacak” ifadelerini kullandı.  
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal çapta Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması yaparak projenin oluşturulduğunu söyleyen Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Arzu Özçelik  ise kentsel dönüşüm projelerinin katılımcı bir süreçle inşa edildiğini anlattı.Yerinde dönüşüm
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aktepe-Emrez'deki proje alanını, dere çevresi yeşil alan olarak planladı. Bu alanlar, yürüyüş ve bisiklet parkurları, açık spor alanları gibi çeşitli aktivitelerin yapılmasına uygun olarak düzenlenecek. Proje ile, kültür tesisi, sağlık tesisi, belediye hizmet alanı gibi alanlar artırıldı ve bunların erişilebilir olması sağlandı. Yayaların rahatlıkla kullanabileceği ve ticari aktivitenin de yoğun olacağı bir yaya aksı belirlendi. Meydan, park ve donatı alanlarına bağlantı sağlayan bu yaya aksı  Aktepe Mahallesi’ndeki mevcut ağaç kümelerinin bulunduğu alan ile bağlandı. Altan Aydın Caddesi, yine ticari faaliyetlerin yoğun olarak sürdürüldüğü, konut altı ticari birimlerin yer alacağı ana ticaret aksı olarak planlandı. Yerinde dönüşüm ilkesiyle, sadece konut sahiplerinin değil alandaki esnafın, işyeri sahiplerinin de dönüşüm sonrasında aynı yerde ticari faaliyetlerini devam etmesini sağlanacak. Çeşitli tiplerde kullanımları içeren konutlar, açık alanlara, yol genişliklerine ve kullanım cephelerine göre inşa edilecek.
Çevre ile ulaşım bağlantısı zayıf, sosyal donatı ve teknik altyapısı yetersiz durumda olan Aktepe ve Emrez mahallelerinde 1836 yapı, 4966 bağımsız birimde 2 bin 820 hak sahibi bulunuyor.

Süreç nasıl işleyecek?
Aktepe-Emrez Kentsel Dönüşüm Projesi de, tıpkı Büyükşehir Belediyesi’nin diğer kentsel dönüşüm projelerinde olduğu gibi “Yerinde Dönüşüm ve Uzlaşı” esasına dayanıyor. Kentsel dönüşüm alanında uzlaşma görüşmelerini yapmak üzere etaplar belirlendi. Bu etaplardaki hak sahipleriyle randevu sistemi ile görüşmeler yürütülecek. Görüşmeler iletişim ofisinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı personeli tarafından yapılacak. 1 etap uzlaşma görüşmeleri 5 Şubat 2019 Salı günü başlayacak 21 Ocak 2019 Pazartesi gününden itibaren hafta içi 09:30 - 17:00 saatleri arasında 0232 253 09 90 telefon numarasından randevu alınabilecek. Ayrıca İlk defa Aktepe Emrez kentsel dönüşüm alanında, Maliye hazinesinden devir alınarak İzmir Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçen boş arsalarda,  projede hızlı yol almak ve hak sahiplerine burada yapılacak konutları da sunabilmek amacıyla uzlaşmalarla birlikte yapım süreci de yürütülecek. Bu ilk etapta yaklaşık 700 konut üretilmesi planlanıyor. Aktepe Emrez dönüşüm alanında kat karşılığı inşaat yapım ihalesi kararı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayı Belediye Meclis gündemine sunulacak.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Mayıs 2020
İmsak 04:00
Güneş 05:45
Öğle 13:14
İkindi 17:07
Akşam 20:33
Yatsı 22:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
banner29