Dünyaca ünlü yazar uyardı... Türkiye mültecileri göndermeli

70 ülkede eş zamanlı olarak düzenlenecek 'Fikirler Gecesi' etkinliği için İzmir'e gelen Gazeteci-Yazar Kenizé Mourad, Fransız Kültür Merkezi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Aynı zamanda Sultan V. Murad'ın torunu Selma Hanımsultan'ın kızı olan Mourad, Türkiye'ye mülteciler hakkında önemli uyarılarda bulundu. Mourad, "Türkiye'nin bu konuda çok cömert davrandığını düşünüyorum. Ancak bunun bir çözüm olmadığına inanıyorum. Politikacıların buradaki mültecileri ülkelerine geri göndermeye yönelik çalışmalar yapması gerektir" dedi.

Dünyaca ünlü yazar uyardı... Türkiye mültecileri göndermeli

Fatma Çetinkaya/İzmirGazetesi- Saraydan Sürgüne, Toprağımızın Kokusu, Badalpur Bahçesi kitaplarının yazarı Sultan V. Murad'ın torunu Selma Hanımsultan'ın kızı Kenizé Mourad, düzenlenen etkinlikte basın mensupları ile yemek yiyerek merak edilen soruları yanıtladı. Kitap yazarken gazeteci dilini bırakmanın onun için zor olduğunu söyleyen yazar, "İlk kitabım Saraydan Sürgüne'yi arkadaşıma gösterdiğim zaman on sayfa okumasına rağmen kötü olduğunu söylemişti. Onun için bir yazar duygularıyla yazmalıydı" dedi.

Dört kitap yazdığını söyleyen Mourad, bunlardan bir tanesinde gazeteci kimliğiyle Filistin'i anlatmış. Yazar, kitabından kendisini etklileyen bir bölümü basın mensuplarıyla paylaştı. Mourad'ın paylaştığı bölüm şöyle: "Orada çocuklarından birini Filistin'in kurtuluşu için savaşırken kaybeden bir kadınla tanıştım. Kadın gözünü kırpmadan öbür çocuğunu da bu uğurda feda edebileceğini söyledi. Başta onun bir canavar olduğunu düşünsem de çıkarımım şu oldu; kadın çocuğunun ölümünü, daha kutsal gördüğü bir şeye dayandırarak ayakta kalabiliyordu. Bu da onun için Filistin'in kurtuluşuydu."

Türkiye'nin Suriyeli başta olmak üzere mültecilere yönelik tavrıyla ilgili sorulara Mourad, "Türkiye'nin bu konuda çok cömert davrandığını düşünüyorum. Ancak bunun bir çözüm olmadığına inanıyorum. Politikacıların buradaki mültecileri ülkelerine geri göndermeye yönelik çalışmalar yapması gerektir" yanıtını verdi.

Yazar, öte yandan dünya genelindeki mülteci sorununa da "Batı kültürünün mülteciler üzerinde çok büyük bir sorumluluğu var. Kar amaçlı savaşlar çıkıyor. Amerika tarafından petrol ve İsrail'i kontrol altına almak amaçlı Irak'ta çıkarılan savaş bunlardan biri. Afrika'da koloniler sürdürülmeye devam ediyor.Bu sefaletin önüne geçilmedikçe göçler devam edecek" dedi.

Yazar Mourad, kendi hayatını nasıl kaleme aldığına ilişkin soruları ise şöyle yanıtladı: "İran devrimi sırasında gazeteci kimliğimle oradaydım.O kadar önemli olaya tanık oldum ki bunları gazeteci kimliğiyle anlatabilmemin yeterli gelmediğini fark ettim. İran devrimi konusunda bir kitap ele almayı düşünüyordum. Bu kitabı bir türlü hayata geçiremedim ama yazma arzusu hep içimde kaldı. Ben de annemin hayatını ele alarak tanık olduğu tarihsel çalkantılı olayları yazmaya karar verdim. Bu süreçte en önemli konulardan biri de osmanlı devletinin çöküşüydü.Bunu da aileden birisinin yazması gerektiğini düşünüyordum. Daha önceden yapılmamış bir şeydi ve kendiliğinden gerçekleşti."

Yazma amacının eğlendirmekten çok bilgilendirmek olduğunu söyleyen yazar, kökleri olan Doğu'yu, yaşayıp benimsediği Batı'ya objektif olarak tanıtarak önyargıları kaldırmak istediğini anlattı. "Pakistan'ı çok iyi tanıyorum" diyen yazar, "Ailemin bir kısmı Hindistan'dan ayrılınca Pakistan'da yaşamaya başladı, dolayısıyla orayı çok iyi tanıyorum. Batı ülkesinde görebileceğiniz her türlü sanatsal etkinlik Pakistan'da da gerçekleştiriliyor. Sanıldığının aksine daha az akıllı kadınlar ve çok eşli erkekler yok. Batı'nın Doğu'ya karşı olan önyargısını kırmak hedefindeyim. En kötüsü de dünya günden güne modernleşirken azalması gereken önyargının günden güne çoğalması. Elbette Doğu'nun da kabahati var. Terörizm kabul edilemez. Bunun yanı sıra terörist eylemde bulunan 
kişilerin Müslümanlığa ilişkin kavramlar kullanması batıda önyargı yaratıyor. Bu tür eylemler yapan kişilerin Müslümanlığı tanımadığını düşünüyorum" dedi.

Yazar son olarak İzmir'e yerleşecek misiniz şeklindeki sorulara, "Paris'te yaşıyorum. İki ülke arasında gidip geliyorum ama İzmir'e yerleşmek gibi bir planım yok" şeklinde yanıt verdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 18:42
YORUM EKLE