Bir İzmir Fuar'ı Hikayesi; Manolya Bahçesi

İzmir Fuar'ı birkez daha yaklaşırken, eski fuarların hasretiyle yanıp tutuşanlar her ne kadar azalmış olsada, hala İzmir konululu sohbetlerin en güzel yeridir İzmir Fuar'ı gazinoları. İşte, Türkiye'nin ilk döner sahnesine sahip o tarihlerde fuarın en gözde gazinosu Manolya'nın hikayesi.

Bir İzmir Fuar'ı Hikayesi; Manolya Bahçesi

Dip not  - İzmir Fuar'ı birkez daha yaklaşırken, eski fuarların hasretiyle yanıp tutuşanlar her ne kadar azalmış olsada, hala İzmir konululu sohbetlerin en güzel yeridir İzmir Fuar'ı gazinoları.

1950li, 1960'lı 1970'li yıllar...O zamanlar 20 ağustosta başlayıp 20 eylüle kadar devam eden İzmir Enternasyonel Fuarı'nın halk arasındaki en önemli gündem konusu gazinolardı.

İşte, Türkiye'nin ilk döner sahnesine sahip o tarihlerde fuarın en gözde gazinosu Manolya'nın hikayesi.

İzmir Enternasyonel Fuarının Basmane girişinin hemen sağında kalan ilk adıyla Manolya Bahçesi sonraları ise Manolya Gazinosu.

O dönemlerde programları merakla beklenen Manolya'nın yıllar boyu değişmeyen assolisti ise Türkiye'nin Sanat Güneşi Zeki Müren'di. Fuarın açık olduğu 30 günün 20'sinde sahneye çıkar şarkılarını söyler, İzmirli'lere, bir sonraki fuara kadar onlarca hatıra bırakarak, İstanbul'a dönerdi.

Zeki Müren her gece saatini kendisinin belirlediği 22:30 sularında sahne alırdı. Önce sazlar yerleşir. Üstad Ercüment Batanay, tamburunu eline alır ve sonrasında sazlar kendisine eşlik ederdi. Ağzına kadar dolu gazinodaki herkes, Zeki Müren'in sahneye çıkacağı anı soluksuz ve sessiz bir şekilde beklerdi. Ve sahnenin arkasından billur sesiyle Zeki Müren duyulurdu. Sonrası mı? Kızılca kıyamet kopar, alkışlar bitmezdi.

Manolya sahnesinin yıldızı yine karşılarındaydı. Hayranlarını alıştırdığı, kendi çizimi olan birbirinden farklı kostümleri ve yorumuyla. Seyirciler, o an itibariyle hipnotize olmuş gibi Zeki Müren'i büyük bir sessizlik içinde ve büyük bir saygıyla dinlerdi.

Artık alkışlar şarkının bitmesini bekler, neredeyse her şarkı sonrası Zeki Müren seyircilerle arasında var olan o sevgi bağını perçinleyen konuşmalarını yapardı.

Bu gazinonun adı ne çocuklar?

Takvimler 1954 yılını gösterirken o yıllarda yıldızı hızla parlayan yeni bir ses vardı Zeki Müren.

Zeki Müren'i İzmir Fuarına getirme fikrini Mehmet Ali Keskin ve Orhan Çelikkaya veren ise o dönem İzmir Radyosu'nun müdürü olan Emin Gündüz'dür.

Bu tavsiyeyi dikkate alan İzmirli iki girişimci, araya hatırlı kişileride sokarak Zeki Müren'le ile 85 bin liraya anlaşıp henüz var olmayan gazinoyu yapmak üzere İzmir'e dönerler.

Ancak bütün ümitlerin bağladıkları fuardaki Açık Hava Tiyatrosu dolu olduğunu öğrenirler. Konser için mukavele yapılmış hatta 5 bin lira avans bile yollanmıştır. Başka çareleri kalmaz soluğu dönemin Belediye Başkanı Selahattin Akçiçek'in yanında alırlar. Ümit ettikleri gibi de olur, başkan onlara Basmane girişinin yanındaki boş alanı verir.Tabi ücreti mukabilinde. İmkansızlıklar içinde, biraz dostların, birazda şansın yardımıyla gazinoyu 18 Ağustos akşamına yetiştirirler.

Zeki Müren İzmir'e gelir.

Deniz Yoluyla Zeki müren'i İzmir'e getiren gemi Pasaport rıhtımına yanaşır. Çiçeklerle karşılanan sanat güneşi,nerede kalacağını sorar, Kısmet Otelde kendisine yer ayrıldığı söylenince kendine has üslubuyla bunu nazikçe rededer. Bunun üzerine Göztepede Kiralanan mobilyalı bir eve yerleşir.

Göztepe'deki evinden getirildiği Kültürpark'ta kendisine gösterilen gazinoyu görünce ilk sorusu“Bu gazinonun adı ne çocuklar?” olur. Henüz adı bile konulmadığını öğrendiği gazinoya “Benim bir şarlım var, Manolyam. Adı Manolya olsun” der. Yıllarca sahne alacağı ilk başlarda Manolya Bahçesi olan sonralarda Manolya Gazinosu'nun isim babası olur.

Her gelişi olay

Zeki Mürenin 1954 sonrası İzmir Fuarına her gelişi kalışı gidişi başlı başına bir olay.Basın günlerce onu takip eder her attığı adım haber olurdu. 1966 yılı Fuarı için İzmir'e hava yolu ile gelecek olan Zeki Müren için yine renkli bir karşılama hazırlanmıştı.

Zeki Müren, Uçaktan indiğinde başka bir uçak “Zeki Müren” yazılı pankartlarla gökyüzünde belirecek, apronda bekleyen fotomuhabirleride bunu fotoğraflayacaklardı. Ancak o gün kuvetli rüzgar oldukça şiddetliydi. Organizatörler hemen programı değiştirp sanat güneşi ve fotomuhabirlerini Güzelyalı sahilindeki Mehmet Ali Restoran'a götürürler. Uçakta Güzelyalı sahilinde belirir. O fotoğraf ertesi gün tüm gazetelerinde yerini alır.

O uçaktaki Pilot kim biliyor musunuz?

Peki o reklam uçağındaki pilot kim biliyor musunuz? Pilot olarak görev yaptığı kurtuluş savaşında sayısız kahramanlığı bulunan, o tarihlerde kendi uçağını yapan, Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri Vecihi Hürkuş'tur.

Zeki Müreninin İzmir'de verdiği ilk konser.

Sanatçının 1954 yılında Manolya gazinosundaki konserinden bir yıl önce, 26 Kasım 1953 yılında Konaktaki Tarihi Elhamra Sinemasında bir konser verdiği, askerlik görevini yaparken yine bir günlüğüne Basmane'deki Yıldız Sinemasında askerlere şarkı söylediği biliniyor.

İçerikte kullanılan bilgiler; Life&Risk Dergisi, Şubat 2016 sayısından derlenmiştir.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER