banner7

'Basmane Çukuru' kurtuluyor

Folkart 2017’de aldığı ihaleden, başlamadan caydı. TMSF, Güç Yapı A.Ş’ye hisselerini iade etti. Temel kazısında kaldığı için “Basmane Çukuru” diye adlandırılan alan için, kurtuluş umudu doğdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de yüzde 30 hissesinin bulunduğu 20 bin 866 metrekarelik alan için yeni bir süreç başladı.

'Basmane Çukuru' kurtuluyor

İzmir’in kalbinde 22 yıldır süren sancıya nihayet çare bulunuyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Folkart firmasının 2016’da açılan ihalede yapımına talip olduğu projeden, başlamadan cayması üzerine, Basmane Meydanı’ndaki 20 bin 866 metrekarelik alanındaki hisselerini, Güç Yapı A.Ş.’ye iade etti. Bu kararla birlikte, açılan 20 dava ve 4 imar değişikliği yüzünden sürümcemede kalan ve temel kazısında kaldığı için “Basmane Çukuru” diye adlandırılan alan için yeni bir kurtuluş süreci başladı.

DÜNYA TİCARET MERKEZİ GİBİ

İzmir’e “Dünya Ticaret Merkezi”nin bir benzerini kazandırmak için çıktığı yolda sürekli engellerle karşılaşan Güç Yapı A.Ş., 22 hukuk mücadelesi verdi. Ayrıca firma bu süreçte, alanın altyapı çalışmaları, imar plan değişiklikleri, projelerin yeniden yapılandırılması, bakım ve koruma çalışmalarını da yerine getirdi.  TMSF’nin hisseleri Güç Yapı A.Ş’ye iade etmesiyle hak yerini bulurken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de yüzde 30 hissesinin bulunduğu alanın, Basmane Çukuru olmaktan çıkıp, İzmir’e yakışır bir projeye dönüşmesi için yeni bir fırsat doğdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER