banner30

banner62

Basın özgür değilse toplum tutsaktır

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle yayınladığı bildiride "Muhtedirlerin neden farklı seslere tahammülü olmaz" diye sordu.

İZMİR 03.05.2020, 15:38
Basın özgür değilse toplum tutsaktır

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Neden doğruların, gerçeklerin dile getirilmesi rahatsız eder birilerini? Neden işinin gereklerini yerine getiren basın emekçileri üzerinde yasaklar, baskılar hiç bitmez? Sansür, yasaklama, cezalandırma kimin işine gelir daha çok? Hep söylüyoruz, gazetecinin görevi ona söyleneni yapmak, yazmak, söylemek değil gerçekleri halkla buluşturmaktır. Gazetecinin görevi nabza göre şerbet verip her devirden nemalanmak değil her devirde başını eğmeden, kimseye minnet etmeden, çıkar için kalemini satmadan mesleğini yapan insan olmaktır. Günümüzde yandaş ve muhalif basın ayrımı yapılması ve yasakların, yaptırımların, ödül ve cezaların bu ayrıma göre belirlenmesi hem mesleğimiz hem de ülkemiz adına utanç vericidir."

TEHDİT, BASKI, CEZA

"Gazeteciler ne sözde terör suçlusu ne de medya virüsüdür! Gazetecidir!" denilen bildiride şu ifadeler de yer aldı:

"Hem de onurlu, dik duran, doğruları, gerçekleri dile getirmekten, yazmaktan vazgeçmeyen gazeteci. Yazdıklarından, söylediklerinden ötürü onları hücrelere atmakla ne gerçekleri değiştirebilirsiniz ne de üstünü örtebilirsiniz. Ancak geriye kırıklarla dolu bir karne bırakırsınız. Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 16 yıldır son sıralarda olmamıza muktedirlerin farklı sese tahammül edememelerinin neden olduğunu uzun süredir yaşadıklarımızla öğreniyoruz. Tehdit, baskı, ceza ve yıldırma hareketleri ‘Demokles’in Kılıcı’ gibi gazeteciler üzerinde sallanmaya devam ediyor. ‘Sus!’ diyorlar, ‘eleştirme, bizim istediklerimiz dışında yazma, konuşma! Oysa basın özgür değilse toplum da tutsaktır. Basın Özgürlüğü demokrasinin koruyucusudur. Bugün 3 Mayıs… Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Gönül isterdi ki özgürce bayram gibi kutlayalım bugünü. Gönül isterdi ki bu günlerde, halkın sağlığı, halkın doğru bilgilenmesi için gazeteciler cezalandırma korkusu olmadan özgürce görevlerini yapsınlar. Gönül isterdi ki özellikle yerel basın dört bir yandan kuşatılmamış, soluk alamaz hale gelmemiş olsun; tüm gücüyle halkın sesi olsun."

Yorumlar (0)
32°
parçalı az bulutlu