banner30

banner62

'Banka ve sandık emeklilerine de bayram ikramiyesi verilmeli'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, özel banka ve sandık emeklilerinin bayram ikramiyelerinden yararlanamadığını hatırlattı

İZMİR 27.04.2021, 10:38
'Banka ve sandık emeklilerine de bayram ikramiyesi verilmeli'

CHP'li Sertel,  “13 milyondan fazla emekliye her yıl ramazan ve kurban bayramında bayram ikramiyesi veriliyor. Ülkede iğneden ipliğe her şeyin fiyatı arttı sadece emekli ikramiyesinin fiyatı artmadı! CHP olarak bayram ikramiyesi bin 500 liraya çıkarılsın diye kanun teklifi verdik AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Enflasyon karşısında hızla eriyen bin lira en az bin 500 olmalı ve bu haktan özel banka ile sandık emeklilerinin de yararlanması sağlanmalıdır” dedi.  AKP iktidarıyla birlikte neredeyse yaşamın her alanında adaletsizliklerle karşılaşmanın, haksızlığa uğramanın olağan hale getirildiğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

atila-sertel-011.jpg

MAAŞLAR ERİDİ

“Emekliler ve onların hak sahipleri 13 milyonu aşan sayılarıyla en önemli toplumsal gruplardan birini oluşturuyor. En büyük toplumsal gruplardan biri olan emekliler ne yazık ki büyük ekonomik zorluk çekiyor. Gelir dağılımı arasındaki adaletsizlikler ne yazık ki emekli maaşları arasında da var. 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin 7 milyon 900 bini, yani yaklaşık yüzde 60’ı ise asgari ücretin altında aylık ve gelire mahkûm durumda. Emekli maaşları arasındaki uçurum düzelsin, intibak kaldırılsın diye kanun teklifi verdim, reddedildi. Yine kısa bir süre önce partimiz tarafından bayram ikramiyeleri bin 500 lira olsun diye kanun teklifi verildi. O da reddedildi. AKP iktidarı ve ortağı emeklinin, işçinin, çiftçinin, işsizlerin sorunlarına kulak tıkamaya devam ediyor. Türk Lirası'nın döviz karşısında hızlı değer kaybı, işçi, memur, emekli gibi maaşlı kesimin satın alma gücü bir yılda yüzde 35 eridi. En düşük emekli maaşı bin 500 lira olan bir emeklinin maaşındaki erime dolar karşısında 525 lira oldu ve maaşının satın alma gücü 975 liraya indi. Yine 2002 yılında aylığıyla yaklaşık 8 çeyrek altın satın alabilen en düşük işçi emeklisinin şimdi maaşı sadece 2 çeyrek altına yetiyor. Bütün bunlar ortada iken AKP iktidarı bayram ikramiyesini artırmamakta ve belirli kesimlere haksızlık yaparak bayram ikramiyesi vermemekte ısrar ediyor.”

EŞİTSİZLİĞE YOL AÇIYOR

Türkiye'de 300 bin civarında sandık emeklisi olduğunun tahmin edildiğini dile getiren Atila Sertel, “Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışında 10 banka, 6 sigorta şirketiyle TOBB ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığı bulunuyor. Bayram ikramiyelerini alamayacak olan sandık emeklileri, bu durumun kendileri için eşitsizliğe yol açtığını belirterek bayram ikramiyelerini bekliyor. İktidar bu haklı talebe kulak vererek Ramazan bayramından itibaren sandık ve banka emeklilerini de kapsam içine almalıdır” diye konuştu. 

Yorumlar (0)
28°
açık