banner30

banner62

22 yıldır Belediyenin cebine 1 lira girmedi

Hilton otelinin mülküne sahip olan İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş.'nin kurucu ortaklarından biride İzmir Büyükşehir Belediyesi.

İZMİR 11.08.2019, 06:27 11.08.2019, 12:05
3885
22 yıldır Belediyenin cebine 1 lira girmedi

İzmirGazetesi -İzmir Çankaya’da Gazi Osman Paşa Bulvarı üzerinde bulunan, 1987 yılında inşaatına başlanan ve 1991 yılında hizmete açılan 35 katlı beş yıldızlı İzmir Hilton Oteli, yapıldığında Türkiye'nin en yüksek gökdeleni ünvanını almıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; Hilton otelinin mülküne sahip olan ve  22 yıldır belediyenin cebine 1 lira getirmeyen  İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş.'nin kurucu ortaklarından.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir'in en değerli yerinde  6 bin 605 metrekare arsa verilerek ortak olunan bu şirketten, kurulduğu 1987 yılından bugüne kadar kasasına problemden başka bir şey koymamıştır. Geride kalan 22 yılda böyle değerli bir mülkün hiç para kazanmaması mümkün mü?  Şirketin bu durumunun, kurucu ortağı olan İzmir Büyükşehir Belediyesinin yetkilileri tarafından sorgulanmaması açıklanamaz boyutta bir hata olarak karşımıza çıkıyor.

İddalar bize şu sorunun cevabını aramamız gerektiğini işaret ediyor.

İzmir'in bu değerli mülkü, oldu bittiye getirerek kağıt üstünde ele geçirmeye mi çalışıyorlar?

Eğer bu doğruysa kim olabilir...

İşte tüm bu soruların odağında bir isim karşımıza çıkıyor

1991 yılında şirket yönetimine giren, 1999 yılında yönetim kurulu başkanlığını devralan Ertuğrul Kurdoğlu.

Şu an şirketin %53'ünü elinde bulunduran Kurdoğlu ailesi'nin İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş. İle ilgili gerçek niyeti ne?

Daha önce neler oldu ?

İzmir Büyükşehir Belediyesi , 2007 yılında Hilton hisselerini korumak için harekete geçti. İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş.’de kurucular arasında yer almayan ve şuan şirketi yöneten Kurdoğlu Ailesi, 2007 yılında 45 milyon dolar olduğu önesürelen borçları kendilerine ait Ata Holding’in satın alması için yönetim kurulu kararı aldı.En ufak bir konuyu dahil tescil ettiren yönetim ne gariptir ki bu kararı Ticaret sicil gazetesinde tescil etmemiş.

Bu kararın oylamasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ret oyu kullandı. Büyükşehir Belediyesi, Kurdoğlu Ailesi'nin kendilerine ait bir şirkete borç devri olduğu, bunun Ticaret Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle oylamada yeralmamaları gerektiğini savundu.

Oy çokluğuyla alınan karar sonrasında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul 8. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde Yönetim kurulu kararının iptali için davası açtı. Davanın kazanılması ile alınmış olan yönetim kurulu kararı iptal oldu.

Tarihler 2018 gösterdiğinde ise; Ata Holding yetkilileri şirketten alacaklarını sermayeye ilave etmesinin ve sermaye artışının yada şirketi yada gayrımenkulü satmanın bir alternetif olduğunu toplantıda söylerler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi adına toplantıya katılan Hilmi Özer, toplantıda kendi hisselerinin korunması şartıyla olumlu görüş bildirmiş olsada mahkemeye basvuruda bulunulduğunu ve değer tespiti talep ettiklerini buna göre kararın meclis tarafından verileceğini belirtir.

Ve asıl niyetlerini belli eden ifadeleri tutanaklara geçer;

Ata Holding temsilcisi hissedarlar sözleşmesi o zaman ki ortaklar arasında imzalanmış, o an ki ortakları bağlar, o hükümler esas sözleşme hükmü değildir. Sermaye artısı bakımından bir kilitlenme olması durumunda, taraflar arasında bu ortaklığı sürdürme niyetinin olmadığı da görülmektedir.şirket aslında tasfiyeye gitme yolundadır. Şirketin elinde bir otel var, tasfiye ekibi oluşturup oteli satıp borçlar ödenip kalan tutar, kalır ise ortaklar arasında pay edilir. İfadeleriyle toplantıyı sonlandırır. ( 02.01.2018 tarih Ticaret sicil gazetesi Sayı 9485)

Peki kimdir Kurdoğlu Ailesi

80’li Yıllarda bu ülkenin en büyük yatırımı olan Atatürk Barajı’nın müteahhidi olan Ata İnşaat (Eski şirketleri Seri İnşaat ). Bugün Ata Holding olarak bir çok alanlarda faaliyet gösteriyor.

2 milyar dolarlık bir iş hacmi

Ata Holding bünyesindeki TAB Gıda, Çin gibi dev bir pazarda faaliyet gösteriyor. Ata Holding, 4 kıtada 8 ülkede, Finans, Teknoloji, Gıda, Lojistik, Gayrimenkul Geliştirme, Yapı Malzemeleri Üretimi, Moda, Turizm ve Dış Ticaret gibi farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir iş hacmi üretiyor.

Çin’in 120 kentinde faaliyet gösteriyor.

Ata Holding’in kurucularından Ertuğrul Kurdoğlu’nun oğulları Erhan ve Korhan Kurdoğlu’nun 1995’de, Burger King’in ana geliştirici ve üretici haklarını alarak kurdukları TAB Gıda, bugün Çin’in 120 kentinde faaliyet gösteriyor.

Şirketin, Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s gibi dört global, Usta Dönerci ve Döner Stop ile de iki ulusal olmak üzere toplam altı markası var. Türkiye’deki 1200 restoranıyla sektör lideri. Burger King’in dünyadaki en büyük işletmecisi olan TAB Gıda, Çin’de, beş yılda bin restorana ulaşmayı başardı.

Dışardan bir şey almıyor

Kuruluş, sahip olduğu iki ekmek fabrikası; Antalya’daki Fasdat Sebze Doğrama Tesisi; Afyon’daki Atakey Patates Fabrikası ve EKUR Et Entegre Tesisi sayesinde et, ekmek, salata ve patates gibi ürünleri kendisi üretiyor. Mutfak ekipmanlarının kurulumu ve bakımı Mes Mutfak, satın alma ve tedarik zinciri işlemleri Fasdat isimli grup şirketlerince yapılıyor. Reklam hizmetleri reklam üssü ve teslimata ilişkin konular ise deneyim odaklı dijital teslimat platformu Ata Express tarafından çözülüyor.

Tekstil sektöründeki markaları Escada

Turizm'de; Arbeta Seyahat Acentası ve tabiki İzmir Hilton Oteli’nin mülkünün de içinde bulunduğu İzmir Enternasyonel Otelcilik şirketinin hisselerinin önemli bir kısmı yine kurdoğlu ailesinde.

Bu kadar büyük başarılara imza atmış bir gurup tuttukları altına dönüşen bir maharete sahip iken yıllardır neden bu şirketi bu halde atıl bırakıyorlar.

Acaba bu da ticaretin yöntemlerinden biri mi?

İzmirin göbeğinde bakımsızlıktan perişan halde olan bir otelin mülküne sahip olmak nasıl bir stratejik planın parçasıdır?

Peki Kurdoğlu ailesi bu operasyona nasıl dahil oldu?

Ertuğrul Kurdoğlu’nun eşi Yurdanur Hanım, Mehmet Nazif Günal’ın ablası.

Bir başka deyişle Ertuğrul Kurdoğlu İzmir Enternasyonel Otelcilik şirketinin kurucu ortaklarından ve otelin mütahidi Günal İnsaat AŞ ( MNG Holding’in) patronunu Mehmet Nazif Günal'ın akrabası.

İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş Nasıl Kurulmuştu?

İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş.'nin kuruluşu 02.10.1987 yılında ankara 11. noterliğinin 74581 yevmiye numarası ile 20.10.1987 tarihli 1874 sayılı Ticaret sicil gazetesinde tescil olunmuştur.

Şirketin kurucu Ortakları

İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Hilton International Co, Hilton Entarnasyonel Otelcilik AŞ, General Dynamics CO, Günal İnşaat Tic San AŞ, Mehmet Nafiz Günal, Shaker Holdings SA

Şirketin kuruluşu için oluşturlan sermaye yapısı şöyleydi;

Şirketin sermayesi 176480 paylı olmak üzere 17.648.000.000 TL olarak belirlenmiş.

Bu sermayenin;

10.188.800.000 TL'si yabancı ortaklar,

3.312.000.000TL'si yerli ortak

4.147.200.000 TL ayni olarak İzmir Büyükşehir belediyesi tarafından (1019 ada 6 nolu parsel 6.605 m2 tapunun şirkete devri yolu ile ) temin edildi.

Şirketin şu anki ortakları kim ve hisse durumu ne?

Hilton İnt Llc 15.128 A

Hilton Ent Otelcilik AŞ 1.541 A

Günal İns San Tic. Aş 146.237 A

Yurdanur Kurdoğlu 59.191 A

Korhan Kurdoğlu 138.113 A

Erhan Kurdoğlu 138.113 A

Tuna Kurdoğlu 59.190 A

Tmsf 60.000 C

Vakıflar Bankası 60.000 C

Ata Holding 120.000 C

Ata Holding 120.487 A

İBB 282.000 B

Toplam hisse adedi 1.200.000

(02.01.2018 tarih Ticaret Sicil Gazetesi, sayı 9485 te yayınlanan hali ile Ortaklık yapısı )

Yorumlar (0)
açık
banner29