Napoliten pizzanın peşinde

İzmirli iş insanı Özgür Kılınçlar, 40 yaşından sonra Napoli’de Gerçek Napoliten Pizza Birliğinden aldığı eğitimin ardından dünyada 795 restoranda bulunan “Gerçek Napoliten Pizza’ sertifikasına sahip Türkiye’deki ilk ve tek restoranını açtı.

Napoliten pizzanın peşinde

İzmir Hafiyesi İzmir’deki lezzet noktalarını sizlerle paylaşmak için yine yollarda...

İzmir Karşıyaka’daki Mavibahçe AVM’den tüm İzmir’e yayılan harika pizza kokularının peşinden gittik ve bilin bakalım yolun sonu nereye çıktı. Ta ta Nappo Pizza. Biraz ona sorduk biraz buna sorduk ve İşte size Dünyadaki sayılı napoliten pizza sertifikasına sahip Nappo Pizza’nın hikayesi...

İzmirli iş insanı Özgür Kılınçlar,Napolitan pizza yapımını ustalardan öğrenmek icin Napoli'ye gitti ve AVPN (Associazzone Verace Pizza Napoletana) kurumunda Napolitan Pizza Ustası sertifikası aldı. Ardından Lombardi ve Casa di Rinaldi isimli Napoli'deki ünlü pizza restoranlarında staj yaptı. Sonrasında dünyada 795 restoranda bulunan “Gerçek Napoliten Pizza’ sertifikasına sahip Türkiye’deki ilk ve tek restoranını açtı. 

Türkiye'nin ilk ve tek ‘Gerçek Napoliten Pizza' restoranı olduk.

New York'ta bulunduğu süre zarfında Türkiye'de gerçek Napoliten Pizza restoranı açma fikrinin oluştuğunu belirten Kılınçlar, “New York'ta hem Napoliten Pizza'ya hem de Amerikan-İtalyan mutfağına ilgi duydum. 

İtalyan tipi makarnalar ve Napoliten Pizza'ya ilgi duyduğum için 50'den fazla pizzacıyı ziyaret ettim. Türkiye'ye döner dönmez de kalkıp Napoli'ye gittim. Napoli'de Gerçek Napoliten Pizza Birliği (Associazione Verace Pizza Napoletana, AVPN) diye bir kurum var. Bu kurum, hem 'Gerçek Napoliten Pizza'nın standartlarını belirliyor, hem de Napoliten Pizzacı eğitimi veriyor. 

Daha sonra tüm dünyada ‘Gerçek Napoliten Pizza' yapan restoranlara sertifikasyon süreci başlatıyorlar. Oradaki bir aylık eğitimle Napoliten Pizza yapmayı öğrendim. Sonra okulun ayarladığı, iki tarihi pizzacıda (Lombardi ve Casa di Rinaldi isimli) staj yapma fırsatı buldum. 

Mart ayında, AVPN organizasyonunun ‘Gerçek Napoliten Pizza' yapan restoran sertifikasyonunu aldık. Dünyada 795 restoranın ‘Gerçek Napoliten Pizza' sertifikası var. Biz 772 numaramızla Türkiye'nin ilk ve tek ‘Gerçek Napoliten Pizza' restoranı olduk.

Gerçek Napoliten Pizza fırında sadece bir dakika kalıyor.

Kılınçlar, ‘Gerçek Napoliten Pizza'nın inceliklerini de şu sözlerle anlattı: “Bir pizzanın ‘Gerçek Napoliten Pizza' olması için öncelikle malzeme yeterliliğine sahip olması gerekiyor. 

Napoliten Pizza 00 İtalyan unu ile yapılıyor. 

Hamurunda sadece dört malzeme var. Unun yanında içme suyu, deniz tuzu ve maya var. 

Hamur mayalandıktan sonra üç gün olgunlaşma sürecine giriyor. Üçüncü günden sonra pizza yapılabilecek hale geliyor. Hamuru karma, dinlendirme ve açma disiplinlerinde orijinal reçeteye sadık kalınması gerekiyor. 

Hamur hazır olduktan sonra üzerine gelecek malzemelerin de belli bir standardı bulunuyor. Pizzada San Marzano domateslerini kullanıyoruz. Bu domatesleri sadece tuzla karıştırarak elimizle parçalıyoruz. Çünkü domatesin çekirdeğinin kırılmaması gerekiyor. Kırıldığında sosun asiditesi artar ve bu da pizzada acılığa sebep olur. 

Pizzada Afyon'dan gelen manda mozarellası kullanıyoruz. Taze fesleğen ve Ayvalık'tan getirdiğimiz sızma zeytinyağı ile pizzayı taş fırına atıyoruz. 

Pizza bu fırında 485 derecede pişiyor. Sadece meşe odunu yakmasına rağmen çok yüksek dereceye çıkan bir fırın bu. 

Napoliten Pizza fırında sadece bir dakika kalıyor. 

Kenarları şişkin, ortası çok ince bir pizza ortaya çıkıyor. Biz burada üç tip pizza kategorisi oluşturduk. Napoli'de yaptığımız Napoliten Pizza, New York tipi Napoliten Pizza ve bir de Türk damak tadına uyarladığımız Napoliten Pizza bulunuyor. Hepsi, orijinal Napoliten Pizza tarifine

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 12:05
YORUM EKLE