HERKES merakla bekliyor!

Ağzından ‘Aşk'ı düşürmeyen, bisiklete binen, sokakta vatandaşla çay içen, İzmir'e tavrı ve tarzıyla “Sizin hakkınız olan, bizim vazifemizdir” diyen, konuşurken ses tonuyla bile karşısındakini incitmekten imtina eden biri nasıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapacak diye “HERKES” merak ediyor.

Aynı zamanda, Türk siyasi hayatının henüz alışık olmadığı bir tarza sahip olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'den başlayarak, Türkiye siyasetinde neleri değiştirebileceğini de HERKES çok merak ediyor.

İlk olarak 2 Eylül 2013’te twitter hesabından yaptığı; “Görev verilirse İzmir'in bütün Türkiye'nin gurur duyacağı bir kente dönüşmesi için nöbeti devralmaya hazırım” açıklamasıyla öne çıktığında HERKES onun hayal gördüğünü söylüyordu.

***

Takvimler 2 Ocak 2018'i gösterdiğinde ve ismi artık İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için iyiden iyiye konuşulmaya başlanmış; dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na cevaben “İzmir'de odunu koysan seçilir dönemi bitti. 'Odun koysan seçilir yerlere artık odun konmayacak” diyerek tansiyonu yükselttiğinde ise bu HERKES için tam bir sürpriz olmuştu.

Takvimler 15 Kasım 2018'i gösterdiğinde, Türkiye henüz yerel seçim maratonuna girmemişti bile. “Başka bir tarım mümkün” sloganıyla, devamlılığın esas olduğu küçük ama çalışan bir sistemle Soner Yalçın'ın köşesinde çiçekler açtırdığında HERKES ‘nerden çıktı bu şimdi’ diye birbirine bakıyordu.

Takvimler 21 Aralık 2018'i gösterdiğinde HERKES’in hedefiydi. Seferihisar’daki Teos Oteli’nin Albayrak grubuna bağlı bir şirkete satışını eşelemeye başladılar. Aynı hafta özel videolar servis edilmeye başlandı. Twitter hesapları açıldı, içinde belediyenin 600 dönüm arazisini satmasından tutun da 178 gün yurtdışında olmasına, belediyenin borcuna kadar vsvs. derleme bilgilerin yer aldığı, genel merkezle birlikte basına servis edilen raporlar ortaya çıktı. HERKES heyecenla sonucu bekliyordu. Ama artık çok geçti. Çünkü, Soyer koltuğa bir adım daha yaklaşmıştı.

Takvimler 1 Nisan 2019'u gösterdiğinde İzmir'in yeni Şehr-i Emini Tunç Soyer mührü eline aldı. Şimdi HERKES İçin kartlar yeniden dağıtılıyor çünkü artık masada yeni bir oyuncu var. 

***

İşte bu HERKES daha göreve başlayalı günler olmasına rağmen şimdiden küçük gruplar halinde kimi zaman akşamları balık lokantalarında ‘yemek yiyoruz’ ayağıyla, eğer akçeli işler söz konusuysa bir arkadaşın ofisinde ‘çay kahve içelim’sohbetlerinde ince ince planlarını işlemeye başladı.

Artık HERKES için gündem de, yöntem de değişmişti. Masadaki yeni oyuncunun eli çok güçlüydü... Zira Tunç Soyer seçimlerin bu kadar tartışıldığı bir dönemde, tartışmasız bir şekilde mazbatasını almıştı.

Ama masadakiler usta oyunculardı. Şu sözleri bir hatırlayın:

“Biz ne başkanlar gördük...”

“Biz hancıyız o yolcu rahat olun...”

“Hallederiz...”

“Uygun bir dille anlatırız... Hayır mı diyecek?”

Tabii işin güzel tarafı çiçeği burnunda başkanın ‘AŞK’layaptığı, yapmak istediği her hareketi, her kararı bu kesim için altın değerinde malzeme olacak. 

***

İyi, güzel de büyük büyük harflerle yazdığınız bu HERKES ne diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

HERKES” derken “HERKES”i tanımlamak gerekir.

Kim bu “HERKES?”

Aslında çok tanıdık, bildik birileri… 

Alışılmış siyaset alışkanlıklarını devam ettirmek isteyen, siyasete hizmet için değil kişisel çıkarları için giren;

bulunduğu makamı rant kapısı olarak gören;

halkın oylarıyla geldikleri ya da bulundukları makamlarda nasıl hizmet edeceğini değil cebini nasıl dolduracağını düşünen;

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu değerlerin büyük bir rahatlıkla kişisel çıkarlarının gerisine iten;

kendi amaçlarına hizmet etmeyen tüm kurum ve makamları karalamakta bir beis görmeyen;

siyasette, itibar hırsızlığı dahi yapabilecek kadar alçalan/alçalabilenler.

***

Şimdi, geldiğimiz bu noktada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in önünde yeni ve tertemiz bir sayfa var.

Bakalım İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer; HERKES'in söylediği gibi bir halkla ilişkiler projesi mi yoksa gerçekten bu kente ‘AŞK’la bağlı, içimizden biri mi?

Yaptıklarıyla ve yapacaklarıyla hesabını sandıkta verecek olan bir SEÇİLMİŞ Sorumluluğu büyük…

***

Sonuç olarak HERKES için bir not:

“Belki de kazanmaya çok ihtiyacınız vardı. Tıpkı uçuruma düşen birinin bir tutam ota sarılması gibi.”

Kumarbaz/Dostoyevski

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nezihe Artık
Nezihe Artık - 4 ay Önce

Yadıklarınızı zevkle okuyorum

Sevgi aydinliy
Sevgi aydinliy - 4 ay Önce

Ellerinize sağlık guzel İzmir'i guzel anlatılmış

Dilek yıldız
Dilek yıldız - 4 ay Önce

İzmirin hizmetcisi vatandaşın annesi babası olsun isterim.