Türkiye'nin doğa zenginliği, Karagöller

Sivas’ta, Murgul’da, Şavşat’ta, Dikili’de, Yamanlar’da, Denizli Beyağaç’ta, Giresun’da, Niğde’de, Borçka’da, Ankara Beypazarı’nda, Sakarya Taraklı’da, Çubuk’ta ve Tunceli’de de birer Karagöl’e sahibiz... İster çadır kurun, isterseniz balık avlayın, ya da fotosafariye çıkın, bu göller sizin için...

HABER-ARAŞTIRMA 26.11.2020, 00:10 26.11.2020, 00:37
70
Türkiye'nin doğa zenginliği, Karagöller

İzmirGazetesi-ENGİN YAVUZ

Size göre Türkiye’de kaç Karagöl vardır? Sanırım tahmin edemezsiniz. Ben de tahmin edemezdim. Yamanlar Dağı’nda ve Dikili yakınlarında adı Karagöl olan iki göl olduğunu biliyordum yakın zamana kadar. Araştırınca Sivas’ta, Murgul’da, Şavşat’ta, Giresun’da, Niğde’de, Borçka’da, Ankara Beypazarı’nda, Sakarya Taraklı’da, Çubuk’ta ve Tunceli’de de birer Karagöl olduğu ortaya çıktı. Ülkemizin farklı köşelerini süsleyen doğa parçaları Karagöller..

Karagöller’den biri, kışın 10 hektarlık alana yayılan yazın ise ortadan kaybolan Denizli Beyağaç’taki Karagöl. Yaklaşık 1400 metre yükseklikte toprak orman yolunda bir virajı döndüğümüzde, devasa çam ağaçlarının arasında, aşağıda mavi yansımalarıyla aniden karşımıza çıktı Karagöl. Öyle bir tat verdi ki bu manzara anlatmaya sözcükler yetmez, tarihi bir hazine bulmuş kadar sevindik. Bu sessiz cennet şöyle anlatılıyor yerel kitaplarda:

ANGITLAR YAŞIYOR

“Karagöl ,“Çiçekbaba” ve “Armıtçık” zirveleri arasında “Gökçay” vadisinin kuzeyindeki çöküntü bölgesinde yer alıyor. Gizemli ve mahcup bir çoban kızı edasında. Bir görünür, bir kaybolur. Düzlüğün ortasında küçük bir kaynağı var. Yağmur sularıyla beslenir. Temmuz ayı ortalarında tamamen suyu çekilir. Ekim ya da Kasım aylarında tekrar su tutmaya başlar. Aslında bir doğa lâboratuarıdır. Görüp, anlayıp, hissetmeyi gerektirir. Etrafındaki yaşlı karaçam ağaçları hem tarih ve kültür, hem de doğa tanıklarıdır. Bu ağaçlar yakın zamana kadar çobanlık yapan ve sonra yerleşik hayata geçen yöre insanının evleri olmuş, şimdi ise az sayıda kalan “Angıt” kuşlarının barınakları.”

Öyle bir yerdeyiz ki bu güzelliği anlatmaya sözcükler yetmiyor. Asırlık karaçamların her yanından kuşattığı masmavi bir göl, üzerinde karşıdaki Sandras Dağları’nın karlı zirveleri oynaşıyor. Çoğunun sesini belki ilk kez duyduğumuz kuşlar, karşı kıyılardan bizi gözleyen angıtlar, ördekler, kazlar. Yukarıda tüy bulutlar.

ÇADIR KURULABİLİR

Yamanlar Dağı’nda Karşıyaka‘dan 22 kilometre uzaklıktaki Karagöl, 39 hektarlık Yamanlar Mesire Alanı içinde yer alan 35 dekarlık küçük bir krater gölü. İçinde yüzen ördekleri, yapraklarını suya eğen söğüt ağaçlarıyla mükemmel bir fotoğraf karesini andırıyor. Gölün çevresi söğüt ve çınar ağaçlarıyla çevrili. Onların bitiminde kızılçamlar ve yer yer karaçamlar başlıyor. Ağaçların çoğunun gövdesini saran, dallarından sarkan sarmaşıklar, yeşilden başka bir renk görmenizi engellemeye çalışıyor. Çevre, muhafaza ormanı niteliğinde yani kesime izin verilmiyor. Milli Parklar ve Doğa Koruma Genel Müdürlüğü’ne ait olan Karagöl, orman içi dinlenme yeri olarak geçiyor. Bu nedenle de pek çok kişinin piknik yapmak için tercih ettiği bir yer. Gölün çevresinde tahta piknik masaları bulunuyor, mangal yerleri de hazır. Karagöl çevresinde bir kır gazinosu ve bir büfe de bulunuyor. Karagöl’ün çok lezzetli ve buz gibi bir suyu var. Karagöl içinde kalınacak herhangi bir tesis bulunmuyor ancak isteyen çadır kurabilir.

ORMANIN ORTASINDA

Sakarya’nın Taraklı İlçesi’nden 21 kilometre uzaklıktaki Karagöl de ülkemizin en güzel köşelerinden biri. Karagöl Yaylası’nda yapay olarak oluşturulan bir gölet olmasına rağmen çok güzel bir ormanlık alan içinde olduğundan yapay durmuyor. Karagöl’e gelmek için Taraklı’dan Mahdumlar Köyü tarafına gidip bir kaç yol ayrımını atlattıktan sonra göle ulaşabilirsiniz. Geçtiğiniz köylere yolları sormanızı tavsiye ederiz.

Bir başka Karagöl’de Artvin’in Şavşat İlçesi’ne bağlı Meşeli Köyü’nde. Çöküntü sonucunda oluşan gölün derinliği 27-33 metre arasında değişiyor. Göl içinde aynalı sazan, kaya sazanı ve 11 çeşit akvaryum balığı yaşıyor. Son dönemde kirlenmeye başlayan gölün kıyısında 15 yatak kapasiteli bir pansiyon ve lokanta bulunuyor. Göl çevresinin uzunluğu 972 metre. Karagöl piknik ve konaklama alanı olarak kullanılıyor.

Artvin’deki diğer Karagöl ile Murgul’da, Tiryal Dağı üzerinde 1700 metre yükseklikte yer alıyor. Bakır madeni arama çalışmaları nedeniyle tehdit altında olan gölün birkaç yıl içinde ortadan kalkabileceği belirtiliyor. Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, Karagöl’ün, endemik bitkilere sahip, nadir böcekçil bitkilerin bulunduğu bir habitat olduğunu belirterek, “Karagöl, barındırdığı her türlü canlı ile öncelikle korunması gereken yerler listesindedir” diyor. Kurdoğlu, “Karagöl, Murgul gibi madenciliğin bir anlamda mahvettiği, çok ağır çevre sorunlarının bulunduğu bir ilçede insanın kendini yenileyebileceği tek alandır. Bunu Murgul’un ve Artvin’in yöneticilerinin mutlaka iyi düşünmesi gerekir. Madencilik yapılsa bile bu alanlar ‘özel vahalar’ gibi korunmalı” diye konuşuyor.

BORKÇA'DAKİ KARAGÖL

Artvin’deki üçüncü Karagöl ise Borçka’da. İlçeye 25 kilometre uzaklıkta bulunan Karagöl’e, TEMA Vakfı’nın örnek projelerinden biri olan “Artvin Camili Kırsal Kalkınma Projesi”nin uygulandığı Camili Köyü’nün yolundan geçilerek 7 kilometre sonra ulaşılabiliyor. Karçal Dağı’ndaki Aralık Yaylası’nın yakınlarında bulunan bir tepenin,1800’lü yılların başında heyelan sonucu bir derenin önünü kapatmasıyla oluştuğu bilinen Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevrili. Göl ulaşım güçlüğüne karşın doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Dört mevsim doyumsuz görünümlere sahip Karagöl’lerden biri de Ankara’nın Çubuk İlçesi yakınlarında. Ankara’ya 74 km uzaklıktaki gölün çevresi ormanla kaplı. Karagöl, Çubuk ile Kızılcahamam arasında küçük ve derin bir krater gölü. Gölü son zamanlarda Kızıcahamam'dan bıkan piknikçiler de keşfetmeye başladı. Piknikçilerin olmadığı kış ayları geziler için daha iyi bir seçenek. Karagöl’e ulaşmak için Çubuk’tan sonra 29 kilometrelik bir yolculuk gerekiyor.

İKİ PINARLI GÖL

Beypazarı’nın da Karagöl’ü var. Günübirlik kullanıma açık ve genişliği 15 hektar civarında. 1989 yılında göl çevresine bazı tesisler yapıldı ve burası günübirlik kullanım alanı haline getirildi. Göl yakınlarında iki pınar yer alıyor. Çevresi ise çoğunlukla çam ormanları ile kaplı. Karagöl Kızılcahamam Çerkeş yoluna 7 kilometre uzaklıkta.

Tunceli’de ise Merdivenli Köyü’nden başlayıp Şehitler Mezarlığı ile devam eden yolculuğunuz, Karadağ'ın yemyeşil tepeleri arasındaki Karagöl’de sona erer. Yol boyunca karşılaşacağınız doğal volkanik kayalar ve volkanik Karagöl, ekolojik turizm tutkunlarının unutamayacağı güzellikler sunuyor.

Yorumlar (0)
açık
banner29