banner30

Santorini Adası kıpırdıyor

Bodrum’dan 260 kilometre uzaklıkta bulunan, son olarak 1950 yılında lav püskürten ve depremlere yol açan yanardağı çevresinde sarsıntılar yeniden başladı, yerbilimcilere göre adanın yüzeyi bir kek gibi kabarıyor.

HABER-ARAŞTIRMA 10.10.2020, 22:48 10.10.2020, 23:47
Santorini Adası kıpırdıyor

İzmirGazetesi-ENGİN YAVUZ

Yunan yerbilimciler, Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne 260 kilometre uzaklıktaki Santorini Adası'nda son aylarda "karmaşık bir jeolojik hareketliliğin" gelişmekte olduğunu belirterek, bölgede son dönemde artan sismik faaliyetlerin yer kabuğunda gözle görülmeyen ancak, GPS ile tespit edilebilen değişikliklere yol açtığını, bunun da Santoroni Yanardağı'nı etkilediğini açıkladı. Yerbilimciler, Santorini yanardağının son durumunu "aşırı kabararak şekli bozulan bir kek"e benzeterek, "Depremler önceden bilinmiyor ancak, yanardağlar uyarıyor. Bizi endişelendiren, Santorini 'keki'nin kabarmaya başlamış olması" dediler.

YÜKSEKLİĞİ 1600 METRE

Bir adı da Santorini olan Thera Adası, Ege Denizi'nde ve bir zamanlar 16 kilometre çapı olan bir ada. Eskiler deniz yüzeyinden 1600 metre yükselen volkanik bir dağa sahip bu dimdik ama verimli âdâya Kalliste, yani "güzel" adını vermişlerdi.
Araştırmalara ve arkeolojik bulgulara göre, ilk kez bundan 2.5 milyon yıl önce lav püskürttüğü belirlenen Santorini Thera Yanardağı’nın son patlamalarından biri MÖ 17 ya da 16. Yüzyılda meydana geldi. O yıllardan bu güne gelen belgelere göre adanın ortasındaki volkan kül ve lav püskürtürken, haftalar boyunca yer sarsıntıları devam etmişti. Thera çiftçileri adaya lavlar yağarken tarlalarını ve evlerini terketmişler, teknelerine atlayıp denize açılmışlardı. Yanardağın konik tepesi patlamadan sonra aşamalarla çöktü. Girit'in büyük bir kısmı yoğun bir kül tabakası altında kaldı. Ancak Minos uygarlığını gerçekten Thera patlaması mı sona erdirmiştir? Pek çok arkeolojik bilinmez gibi bu bilmecenin de yanıtım vermek kolay değildir. Thera patlamasından önce şiddetli yer sarsıntıları olmuş, volkanik kül adanın köy ve tarlalarını kaplamıştı. Ada sakinleri teknelerle kaçıp Akrotiri gibi yerleşim yerlerini boşalttılar. Minos köyü, arkeologlar ortaya çıkarana kadar metrelerce kül altında kaldı.

ADA ÜÇ PARÇA OLDU

Hiroşima'daki atom bombası patlamasından daha büyük olan 7500 megatonluk patlama, bir adadan üç ada yaratmıştı. Bunlar dik süngertaşı ve kül yamaçları olan 80 kilometrekarelik bir kütleyi çevrelerler. Ada üzerine milyonlarca ton volkanik kül yağmış ve her tarafı toz tabakalarıyla kaplamıştı. Kuzeybatı rüzgârları volkanik külü Doğu Girit'e ve Doğu Akdeniz'e kadar taşımıştır.
Girit'teki Minos tarlalarına birkaç metre kalınlığında kül düşmüş, ürünü mahvetmişti. Derin deniz araştırmalarında Santorini külünün 300.000 kilometre karelik bir alana ve rüzgâr yönünde 700 kilometre kadar uzağa yayıldığı bulunmuştur. Örneklerdeki tanecik boyutları yazın kuzeybatı rüzgârlarıyla taşınmaya uygun kül ile uyumludur.
Patlamanın merkezinden tsunamiler de (sismik aktiviteden kaynaklanan dev dalgalar) yayılmış olmalıdır. 365 ve 1650 yıllarındaki daha küçük Santorini patlamaları Girit'in kuzey kıyılarında büyük hasarlar yaratan tsunamiler doğurmuş ve bu dalgalardan, Mısır'daki İskenderiye bile etkilendi.
1956'da yakınlardaki Amorgos'ta bir deprem 40 metrelik tsunami dalgaları yaratmıştı. Çok daha büyük bir felaket olan Thera dalgaları, patlamanın şiddeti ve denizin derinliği nedeniyle çok daha büyüktü. Girit'in yalnızca 100 kilometre ileride olan ve pek çok Minos topluluğunun yaşadığı kuzey kıyıları, tsunamilerin etkisi altında kaldı.

EN BÜYÜK DOĞAL FELAKET

Yerbilimcilere göre Thera patlaması Buzul Çağı'ndan bu yana en büyük doğal felaketlerden biridir. Güneydoğu Asya'da 1815'teki Tambora Dağı patlaması şiddet bakımından ondan üstünse de, Thera 1883'te on binlerce insanın ölümüne neden ünlü Krakatoa patlamasından daha büyüktür.
Yunan arkeologu Spyridon Marinatos, 1939'da, Thera felaketinin İÖ 1500'den sonra Minos uygarlığının çöküşüne neden olduğunu ileri sürmüştür. Pek çok arkeolog bu kurama kuşkuyla yaklaşırken Marinatos, Thera'nın güneydoğu ucunda volkanik kül altında gömülü terk edilmiş Minos yerleşim birimi Akrotiri'yi keşfetti. Burada yaptığı kazılar patlamanın dramatik şiddetini gözler önüne sermiştir.
Akrotiri'ye "Ege'nin Pompei'si" adı verilmiştir. Sakinlerinin kaçma imkânı buldukları bu yerleşim merkezi tümüyle küller altında kaldığı için, olduğu gibi gelecek kuşaklara saklanabilmiştir.

Marinatos, 13 hektardan büyük bir alana yayılmış bir kent çıkardı. Büyük evlerin arasında bugün sayısız Yunan kırsal kentlerinde olduğu gibi dar sokaklar vardı. Evlerden iki üç katlı olanları hâlâ ayaktadır.
Marinatos tek tek temizlediği odalarda zamanda donup kalmış bir toplumu ortaya çıkardı. Kaçan insanların bıraktıkları yataklar, küpler ve diğer eşya, atıldıkları yerlerde öylece duruyordu. Duvarlardan bazılarındaki parlak renkli fresklerde savaşçılar ve kentler, gemiler, hayvanlar ve bitkiler, hatta boks yapan iki çocuk görülüyor.

 

Yorumlar (1)
Mümin SERTBAŞ 9 ay önce
Kalemine ve bilgine sağlık arkadaşım.. Mümin SERTBAŞ
18°
hafif yağmur
banner29