banner30

banner62

Karaburun'da RES dikecek yer kalmadı

İzmir'in turistik ilçesi Karaburun'da RES'lerin kurulum alanları yarımadanın yüzde 71'ini kaplıyor, konutlara 150 metre mesafeye türbin kurulabiliyor, RES'lerin sayısı yakında 490'a ulaşacak.

HABER-ARAŞTIRMA 10.06.2020, 18:06 10.06.2020, 18:17
Karaburun'da RES dikecek yer kalmadı

İzmirGazetesi-ENGİN YAVUZ

Karaburun yarımadasında ilk rüzgar enerji santralının kurulduğu 2010 yılından bu yana 1212 metrelik Akdağ ve çevresi hariç kurulan RES'lerin sayısı 400'e ulaştı. Kurulumu devam edenlerle birlikte RES sayısının yakında 490'a ulaşacağı belirtiliyor.

On yıldan beri başta Yaylaköy civarı olmak üzere Sarpıncık, Salman, Parlak, Küçükbahçe, Salman, Parlak, Tepeboz ve Bozköy yakınlarında yoğunlaşan, başlangıçta yerleşim yerlerine en az 500 metre mesafede kurulurken, konutlara 150 metreye kadar yaklaşan 80 metrelik RES kuleleri, enerji şirketlerinde yakınları iş bulan yöre sakinlerine göre temiz enerji üretiyor. Ne insanlara ne de yörede otlayan küçükbaş hayvanlara zararları var. Ancak yarımadada yaşayanların büyük bölümü için uygun olup olmadığına bakılmaksızın yarımadanın her köşesine kurulan RES'ler öncelikle çıkardıkları gürültü ile insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

"Yenilenebilir enerjiye karşı değiliz" diyen Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'a göre yarımadadaki istilanın mantıklı bir açıklaması yok. Başkan Erdoğan şöyle dedi:

"RES’lerin sayısı neredeyse elektrik direkleri ile yarışıyor. Yarımada doyum noktasını fazlasıyla aştı. Bu santralların tüm lisans ve izin süreçleri Karaburun Belediyesi dışından ilerliyor. Yetmiyor, acele kamulaştırma kararları ile hemşehrilerimizin dededen babadan kalma arazileri bir gecede değerinin altında satılmak zorunda bırakılıyor. Mülkiyet hakkının hiçe sayan, yerel yönetimlerle ilişki kurma gereği bile duymayan yatırımcılar yurttaşlarımızı isyan noktasına getiriyor.”

BU KADAR RES ÇOK

İzmir'in 1450 megavatlık RES kurulu gücünün 400 megavatının Karaburun yarımadasında bulunduğunu belirten İlkay Girgin Erdoğan şunları ekledi:

"Yenilenebilir enerji kaynaklarına kesinlikle karşı değiliz. Ama RES'ler için ayrılan sahaların yarımada yüzölçümünün yüzde 71'ine ulaşması halkı RES'lere düşmanlık noktasına getirdi. Karaburun Yarımadası’nda, dar bir bölgeye bu kadar fazla santral yapılmamalı. RES’ler köylerimize, yerleşim yerlerimize çok yakın yerlerde inşa ediliyor. Bunun nedeni, yüksek rakımlı ve engebeli yerlere santral kurmanın çok daha fazla maliyetli olması. Ayrıca kanatları taşıyan dev TIR’ların geçişlerini mümkün kılacak yol çalışmaları yüzünden doğada geri dönülmez tahribatlar yapılıyor. Halk çok şikayetçi. Bölgede halk yaygın olarak hayvancılık yapıyor, ağıl, kümes ve ahır gibi yapıların yanıbaşına inşa edilen RES kuleleri ses, uğultu ve gölgeleme özelliği nedeniyle hayvanlarda strese yol açıyor, et ve süt verimini düşürüyor:" dedi.

BELEDİYEYE GELİR

Her biri 350 konutun bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üreten RES'ler artık Karaburun Belediyesi için de gelir kaynağı... Edinilen bilgilere göre Karaburun Belediye Meclisi'nden geçen ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde de onaylanan karara göre belediye RES kurulumu için belirlenen alanın her metrekaresi için enerji şirketinden 325 lira alıyor. Her RES kulesi 500 metrekare alanı kapladığı için belediyenin kasasına RES başına 162 bin 500 lira para giriyor.

Yorumlar (0)
28°
açık