Yangın uçağı ihalesinde sürpriz

GÜNDEM 21.02.2020, 00:43
91
Yangın uçağı ihalesinde sürpriz

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu yaz sezonunda yangınla mücadelede kullanmak üzere kiralamak istediği jet motorlu amfibi yangın söndürme uçağı için açtığı ihalede hiçbir firma teklif vermedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya'da Devlet Başkanı Putin'le birlikte özel olarak fuarda görüp beğendiği, daha sonra Orman Bakanı Pakdemirli'nin gidip bizzat test ettiği ve Türkiye'de kullanılması için mevzuatta özel değişiklik yapılan Rus Be-200 uçaklarının ihaleyi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak uçağı üreten Beriyev Uçak Şirketi de son anda teklif vermekten vazgeçti.

İhalenin yapılmasına iki gün kala Be-200 uçaklarını üreten Rusya Birleşik Uçak Şirketi çatısı altında faaliyet gösteren Beriyev Uçak Şirketi’nin CEO’su Yuriy Grudinin kendinden emin konuşmuş ve “Türkiye, dört adet jet amfibi uçağı için ihale açtı. Jet amfibi uçağı sadece Beriyev Uçak Şirketi’nde var" demişti. Beriev 200, 12 ton su taşıma kapasitesine sahip olup hem karaya hem de denize iniş kabiliyetini barındırıyor. Saatte 700 kilometre hızla uçabilen Beriev 200, 37 bin 200 kilogram maksimum kalkış ağırlığına sahip. Uçakta 2 adet jet motoru bulunuyor.

Yorumlar (0)
10°
hafif yağmur
banner29