Şehir Plancıları'ndan Millet Bahçesi tepkisi... Üniversitenin dokusunu bozar

Bornova'daki Ege Üniversitesi kampüsüne yapılması planlanan Millet Bahçesi projesi tartışma yarattı. İzmir Şehir Plancıları Odası Başkanı Özlem Karaer, “Üniversitelerden ziyade askeri alanlar değerlendirilebilir. Bölgenin doğal dokusu bozulmasın” uyarısını yaptı.

Şehir Plancıları'ndan Millet Bahçesi tepkisi... Üniversitenin dokusunu bozar

Fatma Çetinkaya/İzmirGazetesi-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından Bornova'daki Ege Üniversitesi kampüsünde hazırlıklarına başlanan Millet Bahçesi kentte tartışma yarattı. İzmir Şehir Plancıları Odası, projenin üniversitenin dokusuna ciddi zarar vereceğini ileri sürdü.

İzmirGazetesi'ne konuşan İzmir Şehir Plancıları Odası Başkanı Özlem Karaer, “Millet bahçesinin yapılacağı 290 hektarlık alanın 3’te 2’lik kısmı orman niteliğinde. Bu bölge imara yasaklı. Bünyesinde barındırdığı ağaç dokusuyla kent için ciddi bir oksijen kaynağı. Millet bahçelerinin İstanbul ve Ankara örneklerine baktığımız zaman ciddi peyzaj düzenlemelerini görüyoruz. Bu düzenlemeler burada da yapılırsa büyük bir risk ortaya çıkıyor. Oksijen deposu alanın doğal dokusu bozulabilir. Bölgeye sadece iyileştirme düzenlemeleri yapılması yeterli” dedi.

“Üniversiteler amacına uygun kullanılmalı” diyen Koceer, “Bu tip planların siyasi amaçları olduğu açık. Yerel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlarımız tercih yaparken, mutlaka bunları dikkate alacaktır” diye konuştu.

Kocaer, şöyle devam etti: “Millet bahçeleri uygulaması yeni bir buluş değil, ideolojik bir girişimdir. Kamusal alanda rekreatif faaliyetlerin artırılması millet bahçesi başlığında tekrar sunuluyor. Dolayısıyla bu yeni bir buluş değil, iktidarın ideolojisini kente uygulama biçimidir. Yeşil alanların artırılması kentin yaşam kalitesinin iyileştirilmesi açısından önemlidir ancak öncelik; mevcut doğal alanların korunmasına yönelik olmalıdır."

HOMEROS VADİSİ'NE YA DA ASKERİ ALANLARA YAPILSIN

Millet bahçesi için yer önerisinde de bulunan Karaer, “İzmir’de kamulaştırma bekleyen Homeros Vadisi millet bahçesi için uygun bir yer. Askeri alanlar yeni imar planları ile işlevsizleştiriliyor. Bu alanların tekrar kamuya kazandırılması zaruri bir ihtiyaçtır. Üniversitelerden ziyade bu alanlar millet bahçeleri için değerlendirilebilir” dedi.

Ege Üniversitesi kampüs alanı dışındaki koruluğa yapılması planlanan millet bahçesi konusunu CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, TBMM gündemine taşımıştı. CHP'li Bakan, mevcut alanın vatandaşlar tarafından zaten kullanıldığını belirterek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a “Alandaki ağaçlardan ne kadarı kesilecek” sorusunu yöneltmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER