Menderes'te şaşırtan ihale

Hesaplarında olması gereken 2 milyon TL’nin gözükmemesi, sınavsız personel alınması gibi çok sayıda usulsüzlük ile gündeme gelen Menderes Belediyesi, yine tartışma yaratacak bir uygulamaya imza attı. AK Partili Başkan Bülent Soylu'nun yönettiği Menderes Belediyesi, yerel seçimlere yaklaşık 2 aylık bir süre kala, 2 arazisini yaklaşık 5.5 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkardı.

Menderes'te şaşırtan ihale

Mustafa Akbaş/İzmirGazetesi- Sayıştay’ın 2017 yılına ilişkin raporuyla gündeme gelen Menderes Belediyesi’nde çok sayıda usulsüz uygulamaya dikkat çekilmişti. Hesaplarda durması gereken 2 milyon TL’nin kayıp olduğu; ihalesiz kira sözleşmeleri yapıldığı; eş dost ve yakınların sınavsız şekilde kadrolara atandığı; kaçak yapıların yıkılmadığı ve katkı paylarında hatalı muhasebeleştirme olduğu tespitleri yer  almıştı.

Bazı medya platformlarında kendisini savunan AK Partili Başkan Bülent Soylu ise Sayıştay’ın bu şok tespitlerinin doğru olmadığını iddia etmişti. AK Parti’nin 31 Mart’ta tekrar aday gösterdiği Başkan Soylu’nun yönettiği Menderes Belediyesi, yine tartışma yaratacak bir uygulamaya imza attı.

KAPALI TEKLİF USULÜ İLE YAPILACAK

Menderes Belediyesi, yerel seçimlere 2 aylık bir süre kala, 2 arazisini yaklaşık 5.5 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkardı. Görece’de 879 ada, 38 parsel numaralı, 16 bin 236 metrekarelik, içinde zeytin ve armut ağaçları bulunan tarla için 3 milyon 653 bin 267 TL muhammen bedel, 109 bin 600 TL geçici teminat tutarı belirlendi. Kapalı teklif usulünün esas alınacağı ihalenin 13 Şubat 2019 tarihinde yapılacağı duyuruldu.

SEÇİME 46 GÜN KALA SATIŞ

Yine Görece’de satışa çıkarılan, 554 ada, 1 parselde yer alan, 1625 metrekarelik tarla için ise 1 milyon 950 bin TL muhammen bedel belirlendi. Geçici teminat tutarının 58 bin 500 TL olarak saptandığı ihalenin diğeri ile aynı gün ancak açık ihale usulü ile yapılacağı bildirildi. Yerel seçimlere sadece 46 gün kala yapılacak bu iki satış ihalesi akıllarda soru işareti bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 21:46
YORUM EKLE