banner30

banner62

İçmeler Plajı'na tel örgü çektiler

İzmir-Çeşme eski yolunun Urla İçmeler'de Megapol Urla Evleri’nin önünden geçen bölümü ortadan kaldırılarak sitenin özel plajı haline getirildi.

GÜNDEM 30.01.2020, 22:18 31.01.2020, 20:49
İçmeler Plajı'na tel örgü çektiler

IzmırGazetesi-ENGIN YAVUZ


İzmir’den Çeşme’ye giderken otoyol yerine eski yolu kullanmayı tercih eden İzmirliler, Urla’yı geride bıraktıktan sonra denizin içinde tarihi taş köprü kalıntısının da bulunduğu İçmeler’e geldiğinde büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Çünkü yolun 500 metrelik bölümü bir süre önce yok edildi ve buraya yaklaşık 200 villa inşa eden Megapol Group tarafından plaj haline getirildi.
Yüksek güvenlikle korunan sitenin sahile yakın bölümünde site sakinleri için sosyal tesisler kuruldu, bir iskele yapıldı ve sahil kesimi geniş bir plaj haline getirilerek tel örgüyle çevrildi.

SAHİLLER HALKINDIR

Yetkililer, “Urla İçmeler'de yapımını tamamladığınız Megapol Urla Evleri inşaat sahasının önünden, sahilden geçen eski Çeşme yolunun, villaların gerisine çekilmesi uygulaması hangi prosedüre göre yapılmıştır? Şu anda planlamalarda yaya yolu olarak görünen alan bütün yayalara mı, yalnızca site sakinlerine mi açıktır?” sorularımızı yanıtlamadılar.
Şehir plancılarına göre Kıyı Kanunu gereği sahiller herkesin kullanımına açık, yasa bu konuda kimseye iltimas sağlamıyor. 100 metrelik sahil şeridi içinde ancak ikinci 50 metrede sosyal amaçlı tesisler kurulabiliyor. Toplumun kullanımına açık olması gereken bir sahil yalnızca bir kuruluşa tahsis edilemez.  Şezlonglar ve şemsiyeler halka aittir. Oraya girişi kimse engelleyemez.

Yorumlar (0)
32°
parçalı az bulutlu