Ali Cem Köroğlu'nu kim öldürdü?

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği, "Çalışma arkadaşlarımızdan hiçbirinin Ali Cem Köroğlu gibi hem sanatında hem de insan olarak çok özel olan birinin ölümüne, taammüden sebebiyet vermek istemediği inancındayız. Ancak; İzmir’den çok tatsız ve kötü söylentiler yayılmakta, büyük bir sorumsuzluk, cehalet ve ihmaller zinciri sonucunda Ali Cem Köroğlu’ nu yitirdiğimiz gerçeği yüzümüze tokat gibi çarpmaktadır" dedi.

GÜNCEL 06.12.2020, 17:18
195
Ali Cem Köroğlu'nu kim öldürdü?

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği, tiyatro perdelerinin corona sürecini kapsayacak şekilde süresiz olarak kapatılmasını istedi. DETİS tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“DETİS olarak Ali Cem Köroğlu gibi çok büyük bir sanatçının, çok özel bir insanın kaybının tarifsiz üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu süreci titizlikle izleyeceğimizi, gerekli hukuki girişimlerde bulunacağımızı bildirir, başta ailesine, Devlet Tiyatrosu çalışanlarına, sanat camiamıza, tüm sanatseverlere sabır dileriz. Bu kurumdaki çalışma arkadaşlarımızdan hiçbirinin Ali Cem Köroğlu gibi hem sanatında hem de insan olarak çok özel olan birinin ölümüne, taammüden sebebiyet vermek istemediği inancındayız. Ancak; İzmir’den çok tatsız ve kötü söylentiler yayılmakta, büyük bir sorumsuzluk, cehalet ve ihmaller zinciri sonucunda Ali Cem Köroğlu’ nu yitirdiğimiz gerçeği yüzümüze tokat gibi çarpmaktadır. Sürecin şeffaflaşması gerekmektedir. Bu kurumsal olarak darbe almamızın önüne de geçecektir.”

“28 Ekim 2020 tarihli Bakanlık genelgesiyle, Devlet Tiyatroları’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yetki devri gerçekleşmiştir. Her ne kadar bakanlık “sehven” olduğunu açıklasada, yetkilerin iade edildiğine ilişkin bir evrak kuruma ulaşmamıştır” denilen açıklamada şöyle denildi:

SEBEP VEREN KOVULSUN

“ 5441 sayılı “tüzel kişiliğimizi” koruyan yasamızın dışında gelişen ve Anayasa’ya aykırı olan bu durum, bir sanat kurumunun tam anlamıyla bürokrasiye teslim olmasının sonucudur. Bürokrasi sanatın gerekli isterlerini bilemez. Bürokratlar sahneyi anlayamaz. Acil ve hızlı kararlar alamaz. Ali Cem Köroğlu’nu ölüme götüren olaylar zincirinin ilk halkasını burada aramak gerekir. Durumun vahameti ortadadır. Konuyla ilgili çok acil bir soruşturma, Devlet Tiyatroları üst yönetim yetkisinin bürokrasiye devri ile ilgili olarak, bakanlıktaki “karar vericileri” de kapsayacak şekilde başlatılmalıdır. Devlet Tiyatrolarında olaydan birinci derecede sorumlu yetkililerin soruşturma sürecinde, olayın gidişatını etkilememeleri adına “tedbiren” görevden el çektirilmesi gerekmektedir. Bu soruşturma sürecinin, görevden el çektirilen yetkililer için de kendilerini aklama adına bir fırsat olduğu unutulmamalıdır. Acil olarak perdeler corona sürecini kapsayacak biçimde süresiz kapatılmalıdır. Ali Cem Köroğlu’nun görev yaptığı oyun durdurulmalı, çalışanlar soruşturma sürecine dahil edilmeli, onların bilgilerine/tanıklıklarına başvurulmalıdır. Eğer söylendiği gibi yaşadığımız olağanüstü salgın sürecinde karantinaya sadık kalmayan bir oyuncunun duruma sebebiyet verenlerden biri olduğu ortaya çıkarsa, kurumla derhal ilişiği kesilmelidir. Devlet Tiyatrosu yetkililerinin prova ve temsil süreçlerinde çalışanlarına neden test yapmadığı da soruşturma kapsamında özellikle ele alınmalıdır.”

Yorumlar (0)
13°
hafif yağmur
banner29