banner30

banner62

“Teknolojiye sınır koyup kitap okuma rutinleri oluşturun”

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının ilk yarısı sona ermesine sayılı günler kala uzmanlar da öğrencilerin sömestre tatilinde nasıl zaman geçirmesi konusunda velilere ve öğrencilere uyarılarda bulundu.

GENEL 21.01.2021, 16:43
“Teknolojiye sınır koyup kitap okuma rutinleri oluşturun”

“Çocuklarınızı kıyaslamayın”

Uzman Psikolojik Danışman Esma Tetik, “Öncelikle çocukların karneleri nasıl olursa olsun çocukların devamlılık sağladıkları ve çaba gösterdikleri alanlara vurgu yapılması önemlidir. Çocuğunuzun karnesini başka öğrencilerin karneleri ile kıyaslamayın. Kıyaslamak; çocuğunuzda kaygı, yetersizlik, özgüven eksikliği ve hatta değersizlik duygusuna yol açabilir. Güler yüzlü ve şefkatli olun. Çocuğunuzun en büyük ihtiyacının sizin güler yüzünüz ve ona şefkatli yaklaşmanızdır. Onu sevdiğinizi dile getirin, hissettirin” dedi.

Velilere uzmanlardan tiyolar

Çocukların hem dinlenmeleri hem eğlenmeleri hem de okula döneminde zaman bulamadıkları etkinlikleri gerçekleştirmeleri için bu tatilin sürecinde fırsat yaratılması gerektiğini düşünen Tetik, “Hoşlandığı etkinliklerden başlayın. Başarısı takdir edilerek sonra diğer etkinliklere geçebilirsiniz. Planlı ve kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Uyku, yemek, oyun, ödev ve dinlenme saatlerini çocuğunuzla birlikte belirleyin. Kitap okuma rutinleri oluşturun. Tatilde kitap okuma alışkanlığı kazanmak için önemli bir fırsattır. Teknolojik aletlere mutlaka sınır koyun. Çevrimiçi oyunlar, sosyal medya ve görüntülü sohbet programları güvenli bir şekilde ve takip edilerek kullanılmalıdır. Hareketli etkinlikleri unutmayın. Saklambaç, yastık savaşı, güreş yapmak vb. hareketli oyunlar çocukları eğlendirirken biriken yoğun duygularını hareketle dışarı atabilmelerine yardımcı olur Haftada birkaç gün mutlaka dışarı çıkın. Dışarıda gözlem yapmak; doğa olaylarını, havayı ve çevreyi gözlemlemekçocuğunuzun çevresel zekâsının gelişimini de destekler” diye konuştu.

“Tekrar uyum sağlaması kolay olmayabilir”

15 Şubatta okulların açılma ihtimalini de değerlendiren Esma Tetik, “ Pek çok öğrenci okula dönüşü memnuniyetle ve heyecanla karşılayacak olsa da, bazı öğrenciler endişe veya korku yaşayabilir. Bu zorlanma durumunda referansları çevrelerindeki yetişkinlerdir. Kendi kaygı ve korkularımızın farkında olduğumuzdan ve bunları sağlıklı yönettiğimizden emin olmalıyız. Siz ne kadar rahat ve güvende hissederseniz çocuklar o kadar rahat olabilecekler. Çocukların eski düzene tekrar uyum sağlaması kolay olmayabilir. Bu konuda çocuklarınızı anlayışla karşılayın. Çocuğunuzu endişelendiren şeyin ne olduğu ile ilgili konuşmak ve endişeli hissetmenin doğal olduğunu bilmesini sağlamak onu rahatlatacaktır. Okuldayken arkadaşlarından ve öğretmenlerinden fiziksel olarak uzak durmak çocuklara zor olabilir. Daha farklı bağ ve iletişim kurma yolları hakkında düşünmeye teşvik edebilirsiniz. Sağlıklarını korumak için okuldaki güvenlik önlemlerini anlatarak çocukların şüphelerini giderin. Çocuğunuzun okulu kademeli olarak açılmaya başlarsa, çocuğunuzu arkadaşlarından ayrılacağı fikri endişelendirebilir. Bu sürecin bir uyum süreci olduğu, kademeli olarak devam edeceğini belirtin. Okullar güvenli olduğunda herkes için tekrar açılacağını söyleyerek çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz”dedi.

Yorumlar (0)
37°
açık