banner30

banner62

Kontrollü Normalleşme'ye saatler kaldı

Kontrollü Normalleşme’nin detayları Pazartesi yapılacak Kabine Toplantısı ile açıklanacak.

GENEL 16.05.2021, 10:49
Kontrollü Normalleşme'ye saatler kaldı

17 günlük tam kapanmanın son gününde gözler yarın yapılacak Kabine toplantısında olacak. 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimi uygulanmaya başlanacak. Ancak detaylar yapılacak toplantı sonrası netleşecek.

Koronavirüs nedeniyle 29 Nisan Perşembe günü başlayan tam kapanma yarın sabah saat 05:00’de son bulacak. Yarın yapılacak kabine toplantısının ana gündemini kontrollü normalleşme takvimi oluşturacak. Toplantı sonrası açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.

Erdoğan, “Pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Niyetimiz, mayıs ayı sonuna kadar nispeten ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmektir. Haziran ayı ile birlikte günlük hayatı daha da rahatlatacak şekilde tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

En çok merak edilen konuların başında ise eğitim ve küçük işletmelerin nasıl açılacağı konusu yer alıyor. Kademeli olarak restoran, kafe ve lokantaların saat kısıtlaması ile açılacağı tahmin ediliyor. Haziran ayına kadar kademeli açılacak mekanlarda önlemler üst seviyede olacak. Sokağa çıkma yasaklarının akşam 21:00’den sabah 05:00’e kadar devam etmesi bekleniyor. Haftasonları ise Pazar günleri yasakların devam edeceği öngörülüyor.

Uzaktan eğitimle başlayacak eğitim ve öğretim kurumlarında yüz yüze eğitim kararının toplantı sonrası netleşeceği açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı, “Resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar, 17 Mayıs tarihinde yapılacak durum değerlendirmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacaktır” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
18°
açık