banner30

banner62

Bayraklı'da evi yıkılan depremzedelere parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 ek imar hakkı

GENEL 12.10.2021, 10:22
Bayraklı'da evi yıkılan depremzedelere parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 ek imar hakkı

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 30 Ekim'deki depremde Bayraklı'da evi yıkılan depremzedelere parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 emsal artışı kararı verdi.

Büyükşehir Belediyesi ekim ayı olağan meclis toplantısı birinci birleşimi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleşti.

Meclis gündeminde İzmir depreminde Bayraklı'da evleri yıkılan veya oturulamayacak hale gelen depremzedelerin evlerini yenileyebilmeleri için imar emsal artışı gündeme geldi. Bayraklı Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle çıkan yüzde 10 oranındaki emsal artış Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de görüşüldü.

Soyer zaman kaybı yaşanmaması için teklifi, ilgili komisyonların sonraki meclislerde değil toplantı sırasında verilecek arada görüşmesini istedi.

Yapılan görüşmelerin ardından Bayraklı ilçesinde hasar gören veya 6306 sayılı Kanun kapsamında, riskli bulunan yapıların yıkılarak yeniden yapılaşmasına ilişkin emsal artış kararı oy çokluğuyla kabul edildi.

Karar hakkında açıklama yapan Başkan Soyer, "Depremzedelerimizin bir kısmı dışarıda, temsilcileri burada. Ben biliyorum içinizden bu kararı alkışlıyorsunuz. Daha önce yapmış olduğumuz çalışmayla K sınırı olarak, yani korunacak alan sınırları olarak, meclisimizce onaylanan K bölgelerinde parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 oranında emsal artışını oy çokluğuyla getirmiş oldu komisyonumuz. Teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

- "Tüm İzmir'i kapsayacak bir karar çıkartalım"

AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise Karşıyaka'da az hasarlı bağımsız bölüm sayısının 14 bin, Bornova'da da 6 bin 130 olduğunu, emsal düzenlemesinin Bayraklı ile kısıtlanmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.

İzmir'de 68 bin ailenin bu kararı beklediğini aktaran Hızal, "Bu kararı bekleyen ailelerin tamamı Bayraklı da mı yaşıyor ? Yarın meydana gelecek deprem sadece Bayraklı'yı etkileyemeyecek, tüm kenti etkileyecek. Burada samimiyetle hareket edilecekse İBB bugün bu sorunu kökünden çözecekse, dışarıya İBB Başkanı Tunç Soyer, 4 grup başkanvekili ve bütün meclis üyeleri ile birlikte dışarıda bizi bekleyen tüm İzmirlilere gerçek anlamda çözümü üretmek için parsel bazında yüzde 30 yapalım ve tüm İzmir'i kapsayacak bir karar çıkartalım oy birliği yapalım ve bizde sizi alkışlayalım." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
17°
açık