banner30

banner62

AK Parti Muğla İl İnsan Hakları Başkanı Koca'dan, 27 Mayıs darbesinin 61. yılına ilişkin açıklama:

- "Milli irade ile arasına perde çekenlerin, insanlığa, demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı"

GENEL 27.05.2021, 14:26
AK Parti Muğla İl İnsan Hakları Başkanı Koca'dan, 27 Mayıs darbesinin 61. yılına ilişkin açıklama:

MUĞLA (AA) - AK Parti Muğla İl İnsan Hakları Başkanı Emin Koca, "Milli irade ile arasına perde çekenlerin, insanlığa, demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı." dedi.

Koca, yaptığı yazılı açıklamada, medeniyet geleneği denildiğinde akıllara ilk Türkiye'nin, demokrasi ve insan hakları adına birçok fedakarlığı göze aldığını ve bu uğurda çok sayıda bedel ödediğinin geldiğini belirtti.

Her bir vatandaşın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisiyle yoğurulan milletin evlatlarının, hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler gördüğünü ve idam sehpalarında şehit edildiğini anımsatan Koca, vesayet ve beraberinde getirdiği darbeler millete fayda getirmediğini, milletin demokrasisini, ekonomisini, moral ve motivasyonunu koparıp götürdüğünü ifade etti..

Hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbenin 27 Mayıs 1960'ta Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildiğini ifade eden Koca, "Milli irade ile arasına perde çekenlerin, insanlığa, demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı." ifadesini kullandı.

Koca, üzerinden yıllar geçse de söz konusu darbeci zihniyetin varlığını devam ettirdiğini, en son 15 Temmuz'da da benzer bir senaryonun sahneye koyulduğuna dikkati çekti.

Milletin darbeler ve darbeciler karşısındaki duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozduğunu aktaran Koca, şunları kaydetti:

"Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Milletimizin feraseti ile ülkemize en kara günleri yaşatanlar tarihin tozlu raflarına, en karanlık günlere tanık olan Yassıada ise tarihe gömülerek bugün 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' olarak mührünü tarihe dercetmiştir. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların tekrar etmeyeceğini, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor, demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız."

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu