banner30

banner62

24.04.2021, 12:10 3

Evde isyan

Herşey şu pandemi kapanmalarını verimli hale getirme çabasıyla başladı. Film izlemek, ev temizlemek, aile ile kaliteli vakit geçirmek yetmedi yada huzur battı.
Napsam napsam derken, köşe başında bekleyen muhteşem fikir iniverdi düzlüğe.
Şan dersleri alacaktım.Sakız reklamı yapan amcaların uuuvv sesi ile hemen düştüm muhteşem fikrimin peşine....Malum pandemi, bir kurs, özel hoca konuları uzak ihtimal. Neyseki youtube var hemen de buldum kendime göre bir kanal. 'X in vokal sütüdyosu' . İlk videoyu izledikten sonra daha bir arttı bende özgüven.Yaparım bu işi dedim..Söyleyen doğuştan ögrenip gelmedi ya bir ayda biter bu iş. Ses var ses..İstek de var..Herşey normale döndüğünde yemekli sohbetlerde kimseye bırakmam türküleri..
Postür ve göğüs duruşu..tamam
Kaburga nefesi..öğrenildi
Çene serbest..serbest
Kafa hizası...idare eder.
Esner pozisyon..genel duruşum zaten
 Birkaç günün sonunda dersler baydı tabi.
O dudak trili denen egzersiz canıma okudu.
Anasız kalmış kuzular gibi brrrr brrr yapa yapa dolandım durdum evin içinde..Beynimin içinde ki tuhaflık hissini olmuşluğa yorumladım sonunda..
Yeter dedim, alt tarafı dost ortamında birkaç türkü çığırcam,etme cana eziyet dedim kendime, öğrendin sen bu işi,,iki türkü seç onları iyice öğren döner dolaşır onları söyler istek de almazsın olur biter..' Deniz üstü köpürür' ve 'Ah bir ataş ver' seçildi. Zor ve imkansız arasındaki farkı idrak edemediğim ana denk geldi muhmetel seçimim..
Üç gün boyunca evin içinde bu muhteşem iki türküyü katlede katlede gezdim.
Biri 10 diğeri 8 yaşında iki kızım kesintisiz türkü dinletisi anlarında hep sessizlerdi.Kendimce iyi birşey yapıyorum ya sessizliği memnuniyet algıladım.
Onlar sustukça ben daha da yükselttim ses ayarımı.Üçüncü gün mutfakta salata yaparken iki kızım da yanıma geldiler.
"Sen konuşcaktın başla' dedi büyük küçüğe.Küçük daha çenebaz.
'Anne sen ne dersen yaparız.Tv yi bırakır telefonu hiç ellemeyiz,başka ne dicektim'.büyüğe döndü o esnada
'Ansiklopedileri bile okuruz .diye devam etti büyük
Ne tür bir zulüme uğradıklarını anlayamamış ben 'Sorun nedir?' Diyemedim ilk başta. Ürktüm, belliki muhatapları bendim.Bu ikisi özgür yetiştirilme konusunda ayarı kaçırarak büyüttüğüm, şımarmamış ama haklarının peşinden sonuna kadar koşmayı bilen özgür ruhlu iki zorlu zamane bebesi..
Sorununuz ne? Diyebildim iki kaçak nefesten sonra.
'Öldük anne öldük, hayattan bezdik.dedi küçük.gözlerinin aça aça
'Kulaklarımızı tıkayacak pamuk kalmadi anne,,seni üzmek istemiyoruz ama sen nezaman şarkı söylesen yerimizden zıplıyoruz'. dedi büyük ciddi ciddi
Şarķı değil o türkü dedim kızmıştım tabi.
Günlerdir niye bişey demediniz ozaman oldu, savunma cümlem.
'Sabredelim belki kendi farkedip vazgeçer'  dedi ablam.
'Anne hani hep sen şikayet edersin, karate kitabı okuyan karete hocalığı yapmaya kalkışıyor dersin,,kimse kendi gerçeğinin farkına varmak için iki dakika dönüp aynaya bakmıyor dersin, özgürlükler başkasının özgürlük sınırında biter dersin ya hani' dedi büyük
'Sen bizim kulak sınırlarımızı işgal ettin anne öldük bittik' diye atladı küçük.
O kadar mı kötü sesim dedim neredeyse ağlıcaktım
'Sesin güzelde anne bence kursa falan gitmelisin yada evde kimse yokken söyle ve lütfen üzülme, seni mutlu görmeyi seviyoruz ama..deyip boynunu büktü sustu büyük..
O an aklımdan geçenleri hayal dahi edemezsiniz. Tamam dedim kaydedicem sesimi kendim duyayım dışardan bir ses gibi.
Kaydetmez olaydım..Türkü söylen kadifemsi  ses değil üstüne basılmış kurbağa feryadı var kayıtta.
'En çok cahil bilir' sözünün cahiller tarafını deneyimlemişim. 
 İnsanlığın nekadar çok bubi tuzakları varmış hep doğrular tarafında kalınmazmış meğer. İnsanın kendi doğruları ve güzeli ile  çevresinin doğrusu ve güzeli arasındaki dengeyi daha sık dengelemesi gerekiyormuş.Dersimi almıştım. Bu mini yaşanmışlığın içinde dünyanın dersi vardı ve ben çoğunu bulduğuma inanıyorum.
Kızlarıma, olayı anlattığımda (Çok şükür sonunda) diyen komşularıma pandemi sonrası profesyonel eğitim alma sözü verdim..Pes de edecek değilim, söylemek geldiyse içimden söylenmeli ama bin düşünüp bin öğrenip sonra söylenmeli..

Yorumlar (1)
Yadin ATAŞ 2 ay önce
Kaleminize sağlık hocam harika bir temas teşekkür ediyorum..
19°
açık